„Obnovitelné zdroje vítáme, ale energii potřebujeme pořád.“ Italský průmysl žádá návrat k jádru
JADERNÁ ENERGIE
Italští průmyslníci podporují návrat Itálie k jaderné energii, které se země vzdala v 80. letech minulého století. Slibují si od tohoto kroku pokles nákladů na energii. Informuje o tom agentura APA.
"Energie je pro každou zemi zásadním faktorem a Itálie musí zvýšit svou energetickou nezávislost. Obnovitelné zdroje jsou sice vítané, správnou cestou je ale kombinace zdrojů energie," uvedl šéf italského průmyslového svazu Confindustria Emanuele Orsini. "Musíme znovu mluvit o jaderné energii, protože když s tím začneme dnes, budeme schopni jadernou energii vyrábět až za 11 nebo 12 let," dodal. "Obnovitelné energie závisí na slunci a větru, energie je však zapotřebí neustále," upozornil rovněž.
Některá průmyslová odvětví v Itálii v poslední době tvrdě zasáhly vyšší náklady na energii. "Tyto náklady mají v některých sektorech zásadní význam," uvedl Orsini.
Italové v roce 1987, tedy rok po havárii Černobylské jaderné elektrárny, odhlasovali v referendu postupné ukončení využívání jaderné energie v zemi. Poslední jaderné elektrárny v Itálii ukončily provoz v roce 1990, píše APA.
V roce 2009 tehdejší premiér Silvio Berlusconi oznámil záměr znovu investovat do jaderné energetiky, své plány ale později pozastavil. V roce 2011, několik měsíců po havárii v japonské Fukušimě, se v dalším referendu vyslovilo proti stavbě nových reaktorů přibližně 94,5 procenta Italů.
Italská pravicová strana Liga, která je součástí současné vládní koalice, prosazuje nové referendum o obnovení produkce jaderné energie v Itálii. Podle předsedy strany a vicepremiéra Mattea Salviniho by se tak Itálie mohla vrátit k "čisté jaderné energii nejnovější generace", píše APA.
Česká republika nyní plánuje výstavbu dalších dvou bloků v jaderné elektrárně v Dukovanech, první by měl být dokončen v roce 2036. Dodavatelem bude jihokorejská společnost KHNP, kterou česká vláda v tendru upřednostnila před francouzskou EDF. Česko nyní provozuje celkem šest jaderných reaktorů, čtyři v Dukovanech a dva v Temelíně.