1 Čínský vliv v Hongkongu

Komunistická Čína rozšiřuje vliv i na část nádraží v Hongkongu

, NOVÉ

Témata: , , ,

Čínský parlament schválil kontroverzní plán, který umožní aplikovat zákony platné na čínské pevnině i na část vlakového nádraží v Hongkongu. Podle agentury Reuters se jedná o bezprecedentní krok, který může omezit autonomii města a ohrozit jeho dosavadní svobody. Železniční linka, jejíž vybudování se odhaduje na téměř 11 miliard dolarů (246 miliard Kč), má začít fungovat příští rok.

Někdejší britská kolonie Hongkong se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu. Hongkongský základní zákon (obdoba ústavy) ale jeho obyvatelům zaručuje rozsáhlé osobní svobody, včetně svobody projevu, i nezávislou justici.

Podle plánu by cestující měli mít možnost absolvovat pohraniční kontrolu pro Hongkong i Čínu v jediné budově na hongkongském poloostrově Kchou-lun. V této budově, kterou si Peking od Hongkongu pronajme, by zároveň měly platit zákony z čínské pevniny.

Podle kritiků schválený plán narušuje hongkongský základní zákon a je tak nebezpečným precedentem. Čínští poslanci to však odmítají, pravomoci čínských úředníků budou údajně omezeny pouze na určitou část nádraží.

K provedení kontroverzního plánu bude nyní potřeba souhlasu Hongkongu. Podle agentury Reuters se však očekává, že ho hongkongský parlament schválí bez větších obtíží; místní soudy zde totiž v několika kontroverzních procesech zbavily silné stoupence demokratického tábora jejich práva veta v hlasování.

Podle odpůrců se Peking stále častěji snaží zasahovat do vnitřních záležitostí Hongkongu. Takovým zásahem bylo například dočasné zmizení několika lidí, kteří v Hongkongu na přelomu let 2015 a 2016 prodávali knihy kritické k čínské vládě. Letos bylo zase z hongkongského parlamentu vyloučeno několik poslanců, kteří při skládání přísahy protestovali proti čínské vládě v Pekingu.

Čtěte také: Čínský soud poslal aktivistu na 8 let do vězení. „Vyhrnu si rukávy,“ reagoval Wu Kan

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.