1 Protesty kvůli novele zákoníku

Maďarské odbory hrozí celonárodní stávkou. Předaly vládě podmínky

, NOVÉ

Témata: , , ,

Šéfové maďarského odborového svazu a partnerských organizací předložili v dopise premiérovi Viktoru Orbánovi své požadavky, o nichž chtějí do pěti dnů začít jednat. Jinak podle agentury MTI přikročí k přípravám na celonárodní stávku. K požadavkům patří kromě zrušení sporné novely zákoníku práce, která prolamuje limity na přesčasy pro zaměstnance, také změny stávkového zákona, spravedlivé mzdy a pružný důchodový systém.

Předseda svazu László Kordás prohlásil, že vláda má do pěti dnů jmenovat tým vyjednávačů a začít s jednáním. Odboráři se podle něj opět připojí k další ze série protivládních demonstrací, která je tentokrát plánována na sobotu 19. ledna. Právě k tomuto dni maďarské odbory případnou celonárodní stávku plánují.

Série demonstrací začala v Maďarsku loni v prosinci po schválení sporné novely, požadavky demonstrantů se ale od té doby rozrostly o nezávislou justici a média i o přistoupení země k úřadu evropského veřejného žalobce. Na protestech se kromě odborářů podílí i prakticky celá politická opozice, která ale v Maďarsku není silná.

Maďarská vláda se zatím k odborářským požadavkům nevyjádřila, ke zrušení novely zákoníku práce se ale dlouhodobě staví odmítavě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Boj o Palacha. Petice proti využití jeho jména italskými neofašisty má 1100 podpisů

Kiska uděloval státní vyznamenání. Ocenění se dočkali Abrhám, Burešová i Kuciak

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.