1 Protesty kvůli novele zákoníku

Maďarské odbory hrozí celonárodní stávkou. Předaly vládě podmínky

, NOVÉ

Témata: , , ,

Šéfové maďarského odborového svazu a partnerských organizací předložili v dopise premiérovi Viktoru Orbánovi své požadavky, o nichž chtějí do pěti dnů začít jednat. Jinak podle agentury MTI přikročí k přípravám na celonárodní stávku. K požadavkům patří kromě zrušení sporné novely zákoníku práce, která prolamuje limity na přesčasy pro zaměstnance, také změny stávkového zákona, spravedlivé mzdy a pružný důchodový systém.

Předseda svazu László Kordás prohlásil, že vláda má do pěti dnů jmenovat tým vyjednávačů a začít s jednáním. Odboráři se podle něj opět připojí k další ze série protivládních demonstrací, která je tentokrát plánována na sobotu 19. ledna. Právě k tomuto dni maďarské odbory případnou celonárodní stávku plánují.

Série demonstrací začala v Maďarsku loni v prosinci po schválení sporné novely, požadavky demonstrantů se ale od té doby rozrostly o nezávislou justici a média i o přistoupení země k úřadu evropského veřejného žalobce. Na protestech se kromě odborářů podílí i prakticky celá politická opozice, která ale v Maďarsku není silná.

Maďarská vláda se zatím k odborářským požadavkům nevyjádřila, ke zrušení novely zákoníku práce se ale dlouhodobě staví odmítavě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Boj o Palacha. Petice proti využití jeho jména italskými neofašisty má 1100 podpisů

Kiska uděloval státní vyznamenání. Ocenění se dočkali Abrhám, Burešová i Kuciak

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.