1 "Labutí" píseň Krnáčové

Končící Krnáčová a spol. na radnici schválili nové smlouvy. Je to špatně, říká Babiš

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Končící pražští radní z ANO, ČSSD a Trojkoalice schválili pronájem osmi pozemků společnosti BigBoard. Další smlouvy s touto firmu prodloužili, uvedlo Právo. S postupem nesouhlasí jak nová koalice Pirátů, Praha Sobě a Spojených sil pro Prahu, tak předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Nastupující koalice nechá smlouvy prověřit. Krnáčová se brání, že na jednání rady nebyla a prý by vše zastavila. Navíc prý podle ní nejde o nové pozemky, ale o nové smlouvy na již existující místa, u kterých smlouvy skončily. Vazby mezi BigBoardem a magistrátem přitom šetří kvůli možné korupci bývalého úředníka policie.

Během úterního jednání radní schválili pronájem osmi pozemků, na kterých bude moci BigBoard postavit nové poutače. Pozemky jsou umístěné v blízkosti hlavních pražských dopravních tahů. Smlouvy se podle serveru Novinky dají zrušit s roční výpovědní lhůtou bez udání důvodů. Pronájem pozemků přinese Praze ročně dva milióny korun. Radní také prodloužili dodatkem BigBoardu 19 smluv, které už město s firmou má. 1) 

Vyjádření společnosti BigBoard pro deník Echo24:

1) Smlouvy nebyly prodlouženy jen skupině BigBoard, jak z článku vyplývá, ale i společnosti JCDecaux. Vámi naznačovaná možnost, že se jednalo ze strany magistrátu o nějakou nadstandardní „službu“ naší firmě, je tedy nesmyslnou teorií.
2) Nikde v nájemních smlouvách s naší skupinou nejde o žádné „nové“ plochy, v každé z nich šlo pouze o prodloužení smluv na stávající plochy.
3) Smlouvy skupiny BigBoard byly řádně a férově vysoutěženy. V přepočtu na 1 m2 plochy se jedná s nejvyšší pravděpodobností o nejvýhodnější smlouvy, které MHMP vůbec má. Průměrné nájemné 18 000 Kč za každý m2 pronajatého pozemku ročně nikdo jiný, než provozovatelé venkovní reklamy, neplatí. A z nich platí nejvíce často BigBoard, protože vyhrával ve zmiňovaných soutěžích. Shrnuto –  platíme tržní, velmi vysoké nájemné. I zde je tedy naprosto neudržitelná myšlenka, že by tyto smlouvy nebyly pro město výhodné. Proto by také vůbec nedávalo smysl dění na magistrátu jakkoliv ovlivňovat, aby bylo dosaženo jejich uzavření.

Stanovisko pražského magistrátu:

Mluvčí magistrátu Vít Hofman ČTK sdělil, že Praha nepronajala společnosti BigBoard nové reklamní plochy, pouze prodloužila nájem stávajících a postupovala podle zákona. Deník Právo ve čtvrtek uvedl, že dosluhující rada v úterý pronajala firmě osm nových ploch a nájmy dalších prodloužila, i když vazby mezi magistrátem a společností BigBoard řeší policie. Podle mluvčího magistrátu nebylo u nově uzavřených smluv nutné vypisovat výběrové řízení. „Smlouvy byly v minulosti uzavřeny na základě výběrového řízení dle nejvýhodnější ceny,“ uvedl a dodal, že zvolený postup je v souladu se zákonem a úřad o něm informoval na úřední desce.

Sama Krnáčová se v otevřeném dopise brání tím, že na jednání nebyla a pokud by na něm byla, tak by prý „požadovala stažení tisku a jeho projednání novou Radou.“ Magistrát navíc podle ní neschválil pronájem nových pozemků BigBoardu, nýbrž rozhodl o nových smlouvách na již stávající místa. Dosavadní smlouvy totiž podle ní expirovaly a nešly by prodloužit dodatkem. Tisk na radě předložil její stranický kolega Karel Grabein Procházka, který je radním pro majetek.

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s rozhodnutím svých spolustraníků nesouhlasí. „Končící politici by neměli dělat žádné smlouvy. Neumím to posoudit, na magistrát nemám žádný vliv. Je to špatně, dělat na poslední chvíli nějaké smlouvy. Nemám žádnou kompetenci to řešit,“ sdělil Babiš serveru Novinky.

Rozhodnutí primátorky podle Babiše neodpovídá principům hnutí. „Principy hnutí ANO paní Krnáčová zná, že jsme transparentní a chceme působit efektivně ve státní správě. Já se jí na to zeptám. Ale dozvěděl jsem se o tom od vás,“ vysvětlil premiér Novinkám. Babiš končící primátorku přestal podporovat po debaklu ANO v říjnových volbách na pražský magistrát, podle něj za špatný výsledek může právě pražská buňka a radní v čele s Krnáčovou.

Čtěte více: Ušetřila jsem městu miliardy, hájí se Krnáčová. Za porážku ANO prý může nasazení Stuchlíka

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.