Konec unikátních znělek na českých nádraží. Okolo Hradce či Vyšehrad nahradí jednotný gong
konec tradice
Patří mezi malé radosti cestujících, že si na některých vlakových stanicích mohou zabroukat lidové písně spjaté s daným regionem. Jen po cestě z Prahy do Hradce Králové si člověk nejdříve poslechne Smetanovu „Mou vlast“ konkrétně motiv z „Vyšehradu“, o něco později „Kolíne, Kolíne“, při melodii „Já mám koně“ přesedne v Pardubicích na další vlak, aby si v závěru cesty zanotoval „Okolo Hradce“.
Tomu je však zřejmě konec. SŽDC si totiž přeje znělky na všech českých nádražích sjednotit. Důvodem má být délka hlášení. „V současné době je připravována nová struktura akustického informování cestujících. Důvodem je především zjednodušení, jednotnost a zkrácení hlášení a postupné upřednostnění vizuálního systému,“ řekla serveru Zdopravy mluvčí Správy železnic Nela Friebová.
SŽDC navíc uvádí že k podobnému rušení tradičních melodií již v některých případech z praktických důvodů došlo. Například z Frýdlantu nad Ostravicí zmizela píseň „Beskyde, Beskyde“ či „Okolo Frýdku cestička“ ze stanice Frýdek-Místek.
Proti rušení oblíbených melodií vznikla dokonce petice. „Před pár měsíci z nádraží začaly tajně mizet nádražní znělky, Správa Železnic o rušení nic neřekla a není ani schopná odpovědět na jakékoliv sociální síti (Facebook, Instagram, email), proto zakládáme petici pro nádražní znělky které patří k určitým městům,“ píší autoři petice. „A brzy budou přibývat další, pokud to někdo nezastaví. Proto žádáme všechny, kdo vnímají nádražní znělky a myslí si, že ke každému městu by měla být znělka, podepište tuto petici,“ dodali.
Rušení připomíná podobné rozhodnutí, které rovněž zklamalo nejednoho milovníka železnice. České dráhy se v roce 2017 rozhodly sjednotit názvy vlaků. Z českých železnic tak zmizely oblíbené názvy jako Šohaj, Galán, Petrov, Franz Kafka, Karel Čapek, nebo Alois Nebel.