6 Unikátní dům

Domu z prostých materiálů dávají noblesu dokonalé detaily. Podívejte se

Týdeník Echo

Témata: , ,

Stavět a zařizovat domy lze i bez architektů. Ostatně většinová výstavba je toho nejlepším důkazem. Málokdy je ale výsledkem dům opravdu dobrý. Třeba takový, který by dokázal vytěžit maximum z malé parcely, zároveň působil elegantně až étericky a v interiéru si vystačil s prostými materiály, jimž patřičnou noblesu vtiskne dokonalé zpracování detailu. Tohle všechno se před několika lety povedlo architektce Markétě Zdebské na mírném západním svahu v příměstské části Prahy.

Domu dávají výraz detaily provedené v prostých materiálech. Vzhledem k malému pozemku je dům navržen jako dvoupodlažní. Horní patro, ve kterém jsou umístěny ložnice, je vysunuto nad terén a opírá se o dvě ocelové nožky. Štít sedlové střechy se tak se svým archetypálním tvarem vznáší směrem ke komunikaci. Zastřešuje vstup a parkovací stání a přirozeně doplňuje uliční frontu.

Zbytek horního patra je podepřen nižší ustupující hmotou obsahující obytný prostor a pracovnu, která vyhlíží do ulice. „Na jižní hranici pozemku, u vstupu na pozemek, nový dům komunikuje se starou švestkou, která mu podává ruku a vítá ho mezi starousedlými domy různorodého vzezření. V hlavní průhledové ose stojí stávající třešeň, která zdobí hlavní obytný prostor a schodiště,“ vysvětluje architektka.

Díky hrám denního i umělého osvětlení se z domu stává živý organismus, měnící svou podobu během dne, ale i v průběhu ročních období. Domu dávají výraz detaily provedené v prostých materiálech až po jemnou fazetu na dřevěných stupních schodiště. Na první pohled je vidět, jaký důraz byl kladen na výběr každé mřížky, kličky, vypínače, zvonku či baterie, a to co do typu i konkrétního odstínu.

Celý dům je laděn v bílých tónech, s drobnými akcenty černé a šedé. Jako spojující prvek domem prochází zelený kaučuk, který je tak trochu poplatný době vzniku v roce 2012. Nahradit časem zelenou však bude řešitelné a podstatný je silný základ – dobře komponovaný světlý prostor coby podklad pro život, jehož barvy domu dávají konečnou podobu.

Markéta Zdebská kromě studia architektury na VŠUP studovala také textilní a oděvní návrhářství. Roční praxi pak absolvovala v ateliéru architekta Josefa Pleskota. V roce 2010 založila ateliér BY architects. O dva roky později na sebe ateliér upozornil dvěma realizacemi rodinných domů. Kromě zmíněného RD3 to byl RD2 stojící na okraji zahrádkářské kolonie. RD3 byl nominován na Českou cenu za architekturu 2017.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Unikátní rekonstrukce rozpadající se chalupy. Podívejte se

Z nového čísla Konec Babišova prvního sluhy. Jaroslav Faltýnek, nejcennější kůň ze stáje AB

Echo týdne: Karta, hromy blesky a holé ruce ● Kauza: Huawei, Huawei, Huawei ● Komentář: Brexit nekončí, Mayová však ano ● Recenze: Proč zešílela tetička

U transplantací se nepředbíhá S Pavlem Pafkem nejen o tom, jak najít dobrého lékaře
Rok ruských zbraní Sovětské kořeny Putinových „trumfových karet“

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.