1 Nevyčerpané miliardy

Šlechtová kritizuje Stropnického. Obrana loni nevyčerpala 4,4 miliardy

NOVÉ

Ministerstvo obrany loni nevyčerpalo z rozpočtu 4,4 miliardy korun. Peníze převede a vyčerpá v letošním roce. Nová ministryně obrany Karla Šlechová (za ANO) je výší nevyčerpané částky překvapena. Svědčí podle ní o nevhodně nastaveném systému čerpání financí, což má dopad na konkrétní zakázky. Systém chce změnit.Uvedla to Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva. Obrana měla problémy s nevyčerpáním rozpočtu i v minulých letech, bývalý ministr obrany Martin Stropnický (ANO) byl za to často kritizován.

Obrana měla loni na základě schváleného rozpočtu k dispozici 52,5 miliardy korun, ve skutečnosti ale při započtení i mimorozpočtových zdrojů nebo nespotřebovaných výdajů z předešlého roku hospodařila s 57,3 miliardy. Vyčerpala z toho 52,9 miliardy, tedy 92,3 procenta. „Ministerstvo obrany v roce 2017 vyčerpalo o 7,2 miliardy korun více než v roce 2016,“ uvedla Zechmeisterová.

Nespotřebované 4,4 miliardy využije resort letos. „Tak vysokou nevyčerpanou částkou jsem překvapena. Svědčí to o nevhodně nastaveném systému čerpání financí, což má dopad na konkrétní akvizice a zakázky,“ uvedla Šlechtová. Dodala, že je rozhodnuta systém změnit tak, aby v budoucnu „docházelo k včasnému a efektivnímu využití všech přidělených prostředků“.

Přibližně polovina nevyčerpané částky podle Zechmeisterové spadá do programového financování. U některých zakázek se nepodařilo uzavřít smlouvu ještě před koncem roku, nebo nebyly vyčerpány finanční prostředky z již uzavřených smluv.

Jako příklad Zechmeisterová uvedla nákup mobilních radiolokátorů (MADR), u kterých nebyla uzavřena připravená smlouva. Na loňský rok bylo na jejich pořízení připraveno asi 868 milionů. „Příkladem neplnění smlouvy v termínu je dodávka vyprošťovacích vozidel (237,4 milionů korun), částečné zpoždění dodávky letištních radiolokátorů (dopad 162 milionů korun) nebo pomalejší postup některých stavebních zakázek,“ poznamenala Zechmeisterová. Obrana ušetřila 123 milionů díky kurzovému vývoji koruny při platbě za pronájem gripenů.

„Nevyčerpané prostředky budou v roce 2018 použity na dofinancování investičních akcí, jako jsou mimo již zmíněné radiolokátory MADR, vyprošťovací vozidla, letištní radiolokátory nebo přístroje nočního vidění za 142,9 milionu korun,“ dodala Zechmeisterová.

Další část neutracených peněz představují běžné výdaje, především kvůli nedodání objednané munice či zpoždění servisních prací.

V roce 2018 bude z nevyčerpaných prostředků použito 780 milionů na dokončení nákupu munice, náhradních dílů, na opravy pozemní techniky, servis letecké techniky nebo pořízení výstroje. Dalších 405 milionů půjde na deficit příspěvkových organizací poskytujících zdravotní péči v souvislosti s novou úhradovou vyhláškou. Zbytek půjde třeba na zvýšení platů vojáků, dodala Zechmeisterová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: VIDEO: Babiš slibuje vlaky zdarma od 65 let a sociální bydlení


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.