1 Průzkum mezi křesťany

Skeptičtí Němci. Čím dál více německých křesťanů už nevěří v boha

, NOVÉ

Témata: , ,

Stále více německých křesťanů už nevěří v boha. Mezi katolíky jich o jeho existenci není přesvědčena čtvrtina, mezi protestanty dokonce třetina. Skeptičtí jsou Němci podle průzkumu veřejného mínění pro magazín Der Spiegel i k dalším základům církevního učení.

„Miliony Němců, kteří se pozoruhodně stále považují za křesťany, se vzdálily daleko od horkého jádra víry s jeho tajemstvími a záhadami,“ shrnuje výsledky průzkumu magazín, podle něhož počet křesťanů, kteří odmítají základní církevní dogmata, v posledních letech stoupá.

Zatímco v roce 2005 věřilo v boha 85 procent katolíků a 79 procent protestantů, nyní je jich jen 75 procent, respektive 67 procent. O tom, že je Ježíš božím synem, je přesvědčeno 63 procent katolíků a 57 procent protestantů.

Skeptičtí jsou němečtí věřící i k dalším těžko odmyslitelným stavebním kamenům svých náboženství. Z katolíků, kteří věří v boha, jich jen 61 procent věří, že Ježíš vstal z mrtvých. U stejné skupiny protestantů jich je ještě o tři procentní body méně.

Pochybnosti dávají najevo také, pokud jde o trojjedinost boha, existenci andělů nebo život po smrti. V ten věří 53 procent katolíků a 41 procent protestantů. V roce 2005 jich bylo ještě 65 procent, respektive 49 procent.

O existenci ďábla je mezi všemi dotázanými přesvědčeno 26 procent lidí a o pekle jako místě trvalého zatracení dokonce jen procent 13.

Der Spiegel výsledky průzkumu interpretuje i tak, že řadě Němců stále imponuje morální učení Ježíše a jsou rádi součástí církevní komunity, která přispívá ke stabilitě v jejich životě, ale pro své přesvědčení už nepotřebují nadpřirozeno.

V Německu se zhruba 28 procent obyvatel označuje za katolíky, dalších 26 procent za protestanty. Dohromady tyto dvě skupiny čítají 45 milionů lidí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V Polsku mlátili a pálili Jidáše s pejzy. Tradici odsoudili katolíci i židovský kongres

Útoky na Srí Lance byly odvetou za Christchurch, vyplývá prý z vyšetřování

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.