„Na fotce se poznal muž, který propichoval nádrže tanků“

Sovětská invaze – srpen 1968

„Na fotce se poznal muž, který propichoval nádrže tanků“ROZHOVOR
Unikátní snímky ze srpna 1968. Publikováno exkluzivně na Echo24 Foto:

Foto: Josef Ráž

8
Panorama

Při pohledu na snímky z okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 někteří vzpomínají, jiní se dokonce na fotkách poznávají. V rozhovoru pro Echo24 promluvila fotografka a kurátorka výstavy Sovětská invaze – srpen 1968 Dana Kyndrová. Snímky je možné vidět na Staroměstské radnici do 30. srpna. 

Chodí se dívat i Rusové? Co na to říkají?

Rusů chodí minimálně, a pokud ano, tak hovoří anglicky a na nic se neptají. Jediný případ byl pán z USA, emigrant, který mi líčil, jak jako student v Lenigradu prožíval s ostudou zprávu o tzv. bratrské pomoci z 21. srpna.

Unikátní snímky ze srpna 1968. Publikováno exkluzivně na Echo24
Unikátní snímky ze srpna 1968. Publikováno exkluzivně na Echo24 Foto:

Foto: Josef Ráž

Jaké jste celkově na výstavu zaznamenala reakce?

Naprosto pozitivní, starší generace po shlédnutí často pak vzpomíná, jak tu dobu sami prožili. Pár lidí se dokonce na fotografiích našlo. Zrovna před pár dny tam byl jeden pán, který se aktivně zúčastnil pohřbu Jana Kadlece u sv. Matěje, propichoval nádrže tanků u rozhlasu a za svoji „diverzní činnost“ si odseděl za normalizace mnoho měsíců.

Čtěte také: Mrtví a ranění na Vinohradech. Nikdy nepublikované snímky ze srpna 1968

Výstav s fotografiemi ze srpna 1968 se momentálně pořádá několik. V čem je ta vaše unikátní kromě umístění ve Staroměstské radnici?

Srovnání s reakcemi na další výstavy nemám. Výstava na radnici představuje fotografie, které jsou výborné nejen obsahově, ale i tzv. fotograficky, tedy kompozičně, a většina autorů jsou profesionální fotografové. Je to soubor toho nejlepšího, co ve fotografii u nás na toto téma vzniklo. Samozřejmě kromě Josefa Koudelky, jehož vlastní výstava na toto téma byla zahájena v Národní galerii před pár dny.

Unikátní snímky ze srpna 1968. Publikováno exkluzivně na Echo24
Unikátní snímky ze srpna 1968. Publikováno exkluzivně na Echo24 Foto:

Foto: Josef Ráž

Vadí vám, že výstava potrvá jen do konce srpna?

Pokud jde o trvání výstavy, tak mnoho lidí se diví, proč to není déle, aby sem mohly zavítat děti během školního roku. Bylo by to ideální, ale prostory Křížové chodby čeká rekonstrukce a je vlastně veliký zázrak, že se ještě podařilo získat na výstavu tento termín.

Výstava Sovětská invaze – srpen 1968 probíhá od soboty 4. srpna do 30. srpna v Křížové chodbě a Rytířském sále na Staroměstské radnici. Součástí výstavy je 185 fotek celkem 38 fotografů a 8 snímků neznámého autora. „Zprvu jsem chtěla vybrat jen fotky ze samotného srpna 1968, ale nakonec jsem to rozšířila o podzim 1968, kdy se konaly stávky studentů, což skvěle nafotil Přemysl Hněvkovský,“ uvedla pro Echo24 kurátorka Dana Kyndrová. „Závěr pak tvoří začátek roku 1969, tedy soubor fotek z událostí po sebeupálení Jana Palacha a 28. březen, kdy se na Václaváku konala bouřlivá oslava našeho vítězství nad Rusy v hokeji. Je to tedy vlastně výstava zachycující konec pražského jara,“ dodala.

Čtěte také: Zvedl jsem naši vlajku, sovětský voják mi prostřelil ruku, říká muž ze slavné fotografie