1 WIKILEAKS

Rusové připravovali Assangeův útěk z ambasády, tvrdí The Guardian

NOVÉ

Témata: , , , ,

Rusko připravovalo plán, který měl pomoci zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi utéct z ekvádorského velvyslanectví v Londýně do zahraničí. S odvoláním na své zdroje o tom informoval portál The Guardian s tím, že operace byla jako příliš riskantní odřeknuta.

Assange se na ekvádorské ambasádě skrývá šest let, aby se vyhnul vydání do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu.

Rusové spolu s Assangeovými důvěrníky v loňském roce zvažovali možnost, jak mu pomoci utéct z Británie. Byl proto vypracován plán, který byl podle The Guardianu chystán na Štědrý den. Na odjezd z ambasády bylo navrhováno diplomatické vozidlo, přesné podrobnosti ale The Guardian nezná.

Portál nicméně uvedl, že jako jedna z cílových destinací bylo Rusko, kde by Assange byl před vydáním do USA chráněn. Zvažovala se i možnost, že by odplul do Ekvádoru. Nejmenovaný zdroj uvedl, že Assange by dostal diplomatické doklady, takže Ekvádor by mohl tvrdit, že jejich chráněnec měl diplomatickou imunitu.

Z informací získaných serverem vyplývá, že plán na tajný odchod z ambasády byl kvůli riskantnosti opuštěn jen několik dní před Vánocemi.

O možnosti, jak by Assange mohl z ambasády odejít, vyjednává Ekvádor i s Londýnem. Potvrdil to ekvádorský prezident Lenín Moreno.

Assange je na ambasádě od června 2012 kvůli obvinění ze znásilnění ve Švédsku z roku 2010. Vinu popírá a Švédsko loni případ odložilo. Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu.


Čtěte dále: Skandál, který otřásl akademií. Muž obviněný ze znásilnění stojí před soudem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.