1 OVLIVNĚNÍ VOLEB V USA

Ruští agenti obvinění v USA verbovali studenty už na středních školách

NOVÉ

Témata: , , , ,

Rusové, kteří ve Spojených státech čelí obvinění z hackerského útoku na počítače Demokratické strany před prezidentskými volbami v USA v roce 2016, verbovali studenty středních škol do řad ruských tajných služeb i hackerů. Ve své analýze to napsal web rozhlasové stanice Rádio Svoboda/Rádio Svobodná Evropa.

Spojené státy minulý týden v rámci vyšetřování údajného ruského zasahování do amerických prezidentských voleb obvinily 12 příslušníků ruské vojenské rozvědky GRU z útoků na počítače kanceláří Demokratické strany, včetně pracovní skupiny řídící předvolební kampaň demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Obviněni jsou i z toho, že poté zveřejnili na internetu ukradené e-maily několik měsíců před volbami. Obvinění byla oznámena v nepřítomnosti dotyčných osob a podle Moskvy jsou nepodložená.

Devět z 12 obviněných jsou podle Rádia Svoboda spojeni s vojenskou jednotkou 26165, která se v éře Sovětského svazu zabývala dešifrováním a kryptoanalýzou zpráv zachycených pro GRU. Odborníci se domnívají, že v současné době se jednotka soustřeďuje na moderní počítačové technologie.

Šéf jednotky Viktor Nětykšo, jehož jméno je první na seznamu obviněných, podle webu také verboval studenty do řad ruských hackerů. Společně s akademií ruské kontrarozvědky FSB mimo jiné údajně uzavíral smlouvy s moskevskými středním školami o přípravě studentů ke studiu na vysokých školách a k následné práci pro ruské tajné služby.

Okolnostmi údajného ruského vměšování do amerických voleb se zabývá vyšetřovací tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera. Ten už dříve obvinil 20 lidí a tři společnosti z podílu na kontroverzních aktivitách. Jsou mezi nimi čtyři bývalí členové týmu vedoucího předvolební Trumpovu kampaň, poradci z Bílého domu a 13 Rusů obviněných z účasti na skryté, ale intenzivní dezinformační kampani v sociálních médiích. Moskva vměšování do prezidentských voleb v USA ze strany Ruska odmítá.


Čtěte dále: Bolševické komando odvedlo carskou rodinu do sklepa. Pak zazněly výstřely

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.