1 až s novým ministrem

Zeman zdržuje jmenování 40 soudců. Je to pomsta za Nikulina, říká Pelikán

, , NOVÉ

Témata: , ,

Prezident Miloš Zeman počká se jmenováním 40 nových soudkyň a soudců, které schválila vláda, až na nového ministra spravedlnosti. Uvedl to server Česká justice. Podle ministra Roberta Pelikána (ANO) blokuje prezident jmenování soudců kvůli jeho rozhodnutí vydat ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Pelikán, se rozhodl v politice skončit – nebude v chystané vládě ANO a ČSSD s podporou komunistů, hodlá složit i poslanecký mandát.

„Je logické a hlavně zdvořilé vyčkat na nového ministra, jestliže jsme v období před vznikem nové vlády,“ řekl serveru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Bez oficiálního jmenování se soudci nemohou ujmout funkce. „Termín jmenování zatím není určený, ale za normálních okolností by již být určený mohl,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Pelikán přitom nová jména Hradu navrhl již 11. dubna.

„Očekával jsem to a byl bych upřímně řečeno velmi překvapen, kdyby to bylo jinak. Očekával by to každý, kdo alespoň trochu sleduje českou politickou scénu,“ napsal Pelikán serveru irozhlas. Zeman podle současného ministra spravedlnosti zablokoval jmenování kvůli případu Nikulin. „Samozřejmě,“ reagoval ministr na dotaz serveru irozhlas.

Nejvíce nováčků, které prezidentovi ke jmenování poslala vláda na konci dubna, by mělo posílit soudy spadající pod středočeský krajský soud a pod Krajský soud v Ústí nad Labem. Mezi kandidáty na nové soudce je například státní zástupce Roman Kafka, známý z kauzy „lihové mafie“, uvedl server Česká justice.

Vztahy Zemana a Pelikána ochladly zejména kvůli případu údajného hackera Jevgenije Nikulina. Pelikán rozhodl vydat Nikulina Spojeným státům, zatímco Zeman ministra neúspěšně žádal, aby ho vydal do Ruska.

Prezident jmenoval nové soudce naposledy na konci ledna, tehdy dekrety převzalo 25 mužů a žen. Do aktuálních nominací se ještě nepromítla ministrova instrukce, podle níž by měli kandidáti na funkci soudce projít jednotným výběrovým řízením.

Čtěte také: Pelikán končí v politice. Kvůli kauze Nikulin a názorovému rozchodu s ANO

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Bitva o Británii. Boris Johnson táhne do totální války

Echo týdne: Neznámá Albánie, smetiště a restart ● Analýza: VIP spravedlnost pro Babiše ● Svět: Může být pravice pro chudé? ● Recenze: Hlavně že se píše ● Umění a kritika: Jak Hitler setřásl dvě zlatá jablka

Němci se musí rozhodnout: buď USA, nebo Čína Rozhovor s brigádním generálem v. v. Robertem Spaldingem
SPECIÁL KNIHY: Anatomie povídky Co ospravedlní naši existenci ve vesmíru
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.