S koronavirem v Česku zemřelo už přes 24 tisíc lidí, v nemocnicích je téměř 9 tisíc pacientů
KORONAVIRUS V ČESKU
Počet lidí, kteří od začátku epidemie v Česku zemřeli s covidem, přesáhl 24 000. Od loňského března si nákaza dosud vyžádala 24 117 lidských životů. Poslední tisícovka úmrtí přibyla za pět dní, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích bylo ve středu 8910 pacientů s covidem, vážný průběh nemoci mělo 1989 z nich. Počet hospitalizovaných je o několik stovek nižší než předchozí dva dny, kdy přesáhl devět tisíc.
Zatím nejvíc lidí s koronavirem bylo v nemocnicích podle revidovaných údajů toto pondělí, kdy ministerstvo evidovalo 9429 hospitalizovaných, přes 2000 z nich vyžadovalo intenzivní péči. V nemocnicích je nyní volných 11 procent všech lůžek na jednotkách JIP a ARO, pro covidové pacienty jich zbývá 124.
Zátěž nemocnic je dál enormní a větší, než udávají statistiky. V nemocnicích totiž dál zůstávají i lidé, kteří již nejsou vedení jako pozitivní, ale jsou ve vážném stavu. V posledních době umírá s covidem kolem 200 lidí každý den. Letošním denním maximem je 233 úmrtí z 8. března, což je druhý nejhorší výsledek od vypuknutí epidemie. Více lidí s covidem zemřelo pouze 3. listopadu, a to 262.
Ve středu bylo téměř 12 tisíc nakažených
Ve středu přibylo v Česku dalších 11 928 potvrzených případů nemoci covid-19, to je o 2600 méně než ve stejný den předchozího týdne. Od poloviny února neklesají denní přírůstky ve všední dny pod hranici 10 000. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie k dnešku kleslo z 0,97 na 0,91. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
I když denní přírůstky v mezitýdenním srovnání v posledních dnech klesají a reprodukční číslo se drží pod hodnotou jedna, což značí zpomalování epidemie, nemocnice čelí rekordnímu počtu pacientů s covidem včetně těch s těžkým průběhem. Vláda, která se sejde dnes večer, proto nechystá zásadní rozvolnění nynějších omezení a hodlá žádat o prodloužení nouzového stavu i po 28. březnu.
Index epidemického rizika PES zůstává pátý den 71 bodů a desátý den ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Oproti předchozímu dni zhruba o šest setin kleslo reprodukční číslo, mírně se zlepšily také ostatní tři ukazatele pro výpočet skóre - tedy průměrný počet nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici.
Původně se indexem měla řídit opatření proti šíření nákazy, nyní už jeho hodnota není relevantní. Do příštího týdne by ale měla vzniknout upravená podoba protiepidemického systému PES s jasnými kritérii pro uvolňování.
Hlavním ukazatelem je podle vlády naplněnost nemocnic. Uvolnit restrikce bude podle nedávných vyjádření ministrů možné, až počet hospitalizovaných klesne zhruba na tři tisíce, tedy třetinu současného stavu.