4 ARCHITEKTURA

Téměř zboural cenný dům bez povolení. Teď musí postavit totožnou repliku

, NOVÉ

Témata: , ,

Prakticky srovnat se zemí jeden z historicky významných sanfranciských domů se nevyplatilo jeho novému majiteli. Dům musí po rozhodnutí městské plánovací komise znovu vystavět jako totožnou repliku a navíc před něj umístit tabuli, která bude vysvětlovat, k čemu zde došlo. Informuje o tom server BBC.

Dům postavil v roce 1936 Richard Neutra, který je považovaný za jednoho z nejvlivnějších architektů doby. Současný majitel vilu koupil v minulém roce za 1,7 milionu dolarů (přes 38 milionů Kč) a získal povolení dům zrenovovat. To však nezahrnovalo povolení dům zbourat.

Na zmizení domu upozornila jedna ze sousedek. „Odjela jsem na týden a půl do New Yorku a když jsem se vrátila, dům byl pryč, úplně zmizel,“ řekla sousedka lokální televizi KPIX 5. Po tomto zjištění se rozhodla podat oficiální stížnost.

Záběr na Google Street View z listopadu 2017, kde je dům již z podstatné části zbořený

Majitel, který chtěl původně dům rozšířit, se před komisí bránil tím, že „dům koupil pro svoji šestičlennou rodinu, aby se mohla nastěhovat zpět do San Francisca“. Jeho právník argumentoval tím, že na domě učinili změny už předchozí majitelé.

Městská komise však souzněla se stížnosti sousedky - a nejen to. Majitel musí podle nařízení vystavit na místě identickou repliku a navíc umístit před dům tabuli, která bude vysvětlovat, k čemu zde došlo. V případě, že by se rozhodl pozemek prodat, nařízení se přenese na nového majitele.

Architekt Richard Joseph Neutra se narodil roku 1892 ve Vídni. Tam vystudoval vídeňskou techniku a poté studoval u brněnského rodáka Adolfa Loose. V roce 1932 odešel do Spojených států, kde se věnoval spolupráci s dalšími architekty, mimo jiné i s Frankem Lloydem Wrightem. Tvořil především v oblasti severní Kalifornie a jeho stavby se řadí k symbolům moderní architektury. Mezi jeho nejvýznamnější práce, které vytvořil v 50. letech, patří například Kaufmann House v Palm Springs či Tremaine House v Santa Barbaře.

Miller House v Palm Springs z roku 1937

Jedno z dalších děl architekta Richarda Neutry, Kaufmann House v Palm Springs

 


Čtěte dále: Praha postaví Dvorecký most a Trojskou lávku. Dokončení okruhů musí počkat

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.