Nejhůře je ve Španělsku, které zažívá 45stupňová vedra. Mají už tři oběti

Extrémně teplé počasí

Nejhůře je ve Španělsku, které zažívá 45stupňová vedra. Mají už tři obětiAKTUALIZOVÁNO
Vedra ve Španělsku Foto:

ilustrační foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Již tři mrtvé si vyžádala vlna veder, která postihla tento týden Španělsko. Teploty v pátek dosahovaly v některých oblastech Španělska 45 stupňů Celsia a ani v příštích dnech si zde podle meteorologů lidé od horka neodpočinou, napsala agentura AFP. Obdobná 40stupňová vedra panují i v sousedním Portugalsku.

Ve Španělsku naměřili ve čtvrtek nejvyšší teploty na jihu, v Badajozu bylo 44 stupňů a v Seville 42. I v Madridu se teploty vyšplhaly na 40 stupňů. Od vedra si Španělé neodpočinou ani v noci, na některých místech naměřili až 37,1 stupně, jako například na córdobském letišti.

Novou obětí extrémně teplého počasí se stal v Barceloně muž ve středním věku, pravděpodobně bezdomovec. Byl nalezen v bezvědomí na ulici a převezen do nemocnice, kde později zemřel. Již dříve španělské úřady oznámily, že následkům vedra podlehl v jihošpanělském regionu Murcie dělník mezi 40 a 50 roky, který pracoval na silnici, a 78letý zemědělec, jenž skonal během práce na poli.

I na několika místech Portugalska zaznamenali ve čtvrtek lokální teplotní rekordy, nejvyšší byla teplota v centrální části země – u města Abrantes naměřili 45,2 stupně Celsia. Ulice jsou ve dne vylidněné na jihu Portugalska, naproti tomu pláže kolem Lisabonu praskají ve švech. V regionu Algarve na jihu země bojuje asi 400 hasičů s lesním požárem.

V Portugalsku i Španělsku platí nejvyšší stupeň varování před horky do neděle, posílené služby mají zdravotníci či hasiči. V obou zemích by mohl dnes padnout teplotní rekord. Ten španělský je zatím z loňského července, kdy v Córdobě naměřili 46,9 stupně. Portugalský teplotní rekord je z roku 2003 a činí 47,4 stupně. Rekord kontinentální Evropy je podle Světové meteorologické organizace z roku 1977, kdy v Aténách naměřili 48 stupňů.

Vedra zasáhla i Švédsko a Moskvu

Nebývalá horka panují v tomto období také v dalších částech Evropy, například v Británii byl minulý měsíc třetím nejteplejším v zemi za více než sto let. Ve Švédsku hrozí v těchto dnech zvýšené riziko lesních požárů, zejména ve střední a jižní části země, kde registrují kromě sucha i silný vítr.

Neobvyklé teploty panují také v Moskvě, kde je sice „jen“ 30 stupňů, což je ale sedm stupňů nad průměrnou maximální teplotou pro toto období. Tamní radnice proto pro obyvatele otevírá stovky ochlazovacích místností, kde si mohou Moskvané odpočinout v klimatizovaném prostoru a napít se vody a kde jim jsou k dispozici zdravotníci.

Čtěte také: Vedro z Česka jen tak nezmizí. Na vině je tlaková výše nad Ruskem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články