ČNB ještě přitlačila s úrokovou sazbou. Vzrostla na 5,75 procenta
ÚROKOVÁ SAZBA
Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Důvodem zvyšování sazeb je nadále rostoucí inflace umocněná válkou na Ukrajině a snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste.
Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Zároveň ve čtvrtek šlo o šesté nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Ekonomové spíše očekávali růst sazeb jen o 0,5 procentního bodu.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.
K zvýšení úrokové sazby se vyjádřil český ekonom Lukáš Kovanda. „Je nyní otázkou, zda se růst základní úrokové sazby zastaví na úrovni šesti procent, nebo ještě výše. Nelze vyloučit letošní růst základní sazby až na 6,25, nebo dokonce 6,5 procenta,“ okomentoval situaci Kovanda. Inflaci podle ekonoma nezpůsobuje pouze pandemie a válka na Ukrajině, ale také současný mohutný lockdown v Číně, který ovlivnil obchodní průmysl po celém světě.
Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček tvrdí, že zvyšování úrokových sazeb tlumí náš ekonomický růst. „Přestože naše měnová politika má silně restriktivní charakter, v rámci rozpočtové politiky stále hospodaříme s vysokým schodkem. To může částečně mařit snahu zkrotit inflaci. Vyšší úroky budou kromě inflace brzdit i ekonomický růst, což může v krajním případě vést k vypuknutí stagflace,“ tvrdí Křeček. „Bohužel hrozí, že dříve, než porazíme inflaci, skončíme ve stagflaci,“ dodává.