Prezident opět ostře. V souvislosti s europoslankyní Šojdrovou hovořil o „dobroserech“

Prezident opět ostře. V souvislosti s europoslankyní Šojdrovou hovořil o „dobroserech“NOVÉ
Prezident Miloš Zeman Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Zemanův slovník

Karolína Vaverková

Prezident Miloš Zeman byl opět vulgární. Tentokrát v tradičním pořadu TV Barrandov, moderovaném Jaromírem Soukupem, Týden s prezidentem. V souvislosti s europoslankyní Michaelou Šojdrovou, která navrhuje přijmout syrské sirotky, hovořil o „dobroserech“. To je termín užívaný léta senátorem za ODS Jaroslavem Kuberou. Slovo použil Zeman dvakrát a uvedl, že je zvědav, „který cenzor dojde k názoru, že slovo dobroser je sprostý vulgarismus.“

Na dotaz ředitele televize Jaromíra Soukupa k europoslankyni Michaele Šojdrové, která před časem navrhla přijmout padesát syrských uprchlíků do Česka, hovořil Zeman o „dobroserech“. Použil pojem senátora Jaroslava Kubery (ODS), který novotvary jako „dobroser“ či „dobrotrus“ používá několik let, na což sám Zeman upozornil.

„Všiml jsem si aktivit paní poslankyně Šojdrové a v dobrém slova smyslu ji mohu nazvat pachatelkou dobra. (...) Syřané mají poměrně rozsáhlé rodiny, takže to, že je někdo sirotek, ještě neznamená, že nemá žádné příbuzné. No a vstoupil do mě ďábel, bože, už jsem myslel, že mě to přejde, ale dobře, citovali jsme pana senátora Kuberu a ten místo termínu pachatel dobra, používá termín dobroser. Já si myslím, že zase nějaká Eulálie Čubíková teď bude pohoršena tímto výrazem, ale uvedl jsem jeho autora,“ uvedl Zeman v pořadu vysílaném na TV Barrandov ve čtvrtek.

Vědom si toho, že několik stížností kvůli jeho slovníku z října řeší Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), se Zeman na závěr pořadu k „dobroserovi“ vrátil. „Jsem zvědav, který cenzor dojde k názoru, že slovo dobroser je sprostý vulgarismus. Nicméně uvedl jsem jeho autora, kterému ale přeji úspěch v boji o předsedu Senátu,“ uvedl Zeman s odkazem na to, že Kuberovo jméno se skloňuje v souvislosti s příštím předsedou horní komory.

‚Český rozhlas nepochybil‘

Už nyní řeší Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Zemanovy vulgarity, které padly v pořadu veřejnoprávního Českého rozhlasu Radiožurnál. RRTV se jimi bude zabývat v úterý 6. listopadu. Český rozhlas ale zřejmě nijak nepotrestá.

„Nemohu předjímat, jak rada rozhodne, ale co vím, není tam pochybení ze strany provozovatele. Se vší pravděpodobností to bude odloženo, moderátor (Jan Pokorný) splnil svoji úlohu,“ uvedl pro deník Echo24 předseda RRTV Ivan Krejčí.

Zemanovy výroky, kterými se bude rada věnovat příští týden, padly v části rozhovoru, kde prezident prozradil jména některých lidí, které vyznamenal u příležitosti 28. října. Bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou, slovenského podnikatele Pavola Krúpu a někdejší novinářku Janu Lorencovou přitom charakterizoval jako bojovníky proti „ekonomickým zmrdům“, za které označil Viktora Koženého či Zdeňka Bakalu. Moderátor Pokorný se posluchačům živého přenosu za Zemanův vulgarismus omluvil.

V roce 2014 vyřkl Zeman vulgární slova v přímém přenosu Českého rozhlasu v souvislosti s názvem ruské skupiny Pussy Riot. ČRo se poté rozhodl Hovory z Lán předtáčet, na což Zeman tehdy odmítl přistoupit.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Zemanovy vulgarity v rozhlase bude řešit vysílací rada

Zeman v kompostu? Ředitel gymnázia jde na kobereček, nechal prý zahrabat obrazy s prezidentem