Z ulic Kábulu mizí tváře žen. Po příchodu Tálibánu lidé odstraňují jejich plakáty
ŽENY V AFGHÁNISTÁNU
S příjezdem Tálibánu do afghánského hlavního města Kábul začaly v ulicích mizet ženy z plakátů. Barevné zdi svatebních salonů či salonů krásy, které byly polepeny obrazy nezahalených žen, přebarvili Afghánci na bílo. Vrací je to do éry minulé vlády Tálibánu na přelomu tisíciletí, kdy byly ženy a jejich práva tvrdě potlačovány. Tálibán však nyní tvrdí, že s ženami již bude zacházet lépe, chce je dokonce pozvat i do vlády.
Poté, co po odchodu amerických vojsk radikální islamistické hnutí obsadilo metropoli Kábul a vyhlásilo konec války v Afghánistánu, se začaly množit obavy o osudu žen a dívek. Mezi prvními signály, které mohou zpočátku vypadat nevinně, považují lidé odstraňování žen z reklamních plakátů. Na Twitteru uživatelé sdíleli snímky, na kterých se přebarvují celé obrazy či jen části s ženskými obličeji na bílo.
Yesterday Taliban spokesman Zabihullah Mujahid, made headlines by claiming that they respect women’s rights. But today this is the reality in Kabul: first they erased photographs of women then they’ll remove women from public sphere. Iran have experienced these lies 42 years ago. pic.twitter.com/UfubfDZ6UQ
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) August 18, 2021
Někteří uživatelé na Twitteru však mizející ženy z plakátů brání tím, že místo útlaku žen se jedná o gesto jejich respektování. Argumentují tím, že plakáty uráží ženy, které jsou vykořisťovány jako marketingové produkty.
Kabul. pic.twitter.com/RyZcA7pktj
— Lotfullah Najafizada (@LNajafizada) August 15, 2021
Afghánské ženy v první vládě Tálibánu v letech 1996 až 2001 byly tvrdě omezovány. Nesměly například navštěvovat školy a nemohly pracovat. Na veřejnosti musely chodit zahalené a s mužským doprovodem. Ženy, které pravidla porušily, někdy čelily veřejnému ponižování a bití náboženskou policií jednající v souladu s radikálním výkladem práva šaría. Přestože Tálibán nyní prohlásil, že bude ženská práva respektovat lépe než kdysi a zahrne je do veřejného dění či jim dovolí studovat, jejich sliby se vzhledem k minulosti u tamější i zahraniční veřejnosti setkává se skepsí.