Ceny bytů někde začínají padat, nemovitostí je k prodeji víc. Trh mění drahé hypotéky
TRH S NEMOVITOSTMI
- čtk,
Ceny bytů v Česku v letošním 2. čtvrtletí meziročně stouply o 13 až 27 procent, ale například v Brně a Hradci Králové za toto období mezikvartálně o jedno až dvě procenta klesly. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, kterou má k dispozici ČTK. Zároveň stoupá množství bytů, rodinných domů i pozemků k prodeji a podle statistik webu GarantovanyNajem.cz je jejich počet nejvyšší za osm let.
Při meziročním srovnání nejvíce zdražily byty v Ústí nad Labem, a to o 27 procent. V Olomouci a Českých Budějovicích byl meziroční růst cen 24 procent. Naopak nejméně zdražily byty v Praze a Brně, konkrétně o 13 a 15 procent.
„V meziročních statistikách se zatím zásadní změna trhu nepromítla, ve druhém čtvrtletí zdražily byty oproti stejnému období loni v průměru o 20 procent. Srovnáme-li však obě letošní čtvrtletí, tak už ceny bytů mezikvartálně stagnují nebo dokonce klesají,“ uvedl k aktuálnímu vývoji cen bytů jednatel společnosti FérMakléři.cz Lumír Kunz.
Ceny bytů v některých městech začaly klesat, stoupá počet bytů a domů k prodeji. Jenže původcem jsou čím dál dražší hypotéky. „Hypotéky jsou nejdražší od počátku milénia. Jsou dražší dokonce i než těsně před globální finanční krizí, jež vrcholila v letech 2008 a 2009. Ta tehdy následně způsobila pokles cen tuzemských nemovitostí,“ uvádí na konto většího prodeje nemovitostí ekonom Lukáš Kovanda.
Hypotéky prudce zdražují, splátka za panelákový byt bude 45 tisíc korun měsíčně. Ceny nemovitostí nyní proto budou často klesat, až po dva roky, vyplatí se s nákupem počkat... pic.twitter.com/aw2RNa8kio
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) July 12, 2022
Přichází ochlazení trhu s nemovitostmi
Realitní makléři už nyní hlásí dramatické ochlazení celého nemovitostního trhu. Podle Kovandy se není čemu divit. „Měsíční splátka ‚osmdesátiprocentní‘ hypotéky na osmdesátimetrový byt po rekonstrukci v Praze překračuje už dnes 46 tisíc korun. Přitom průměrná hrubá mzda v Praze nyní činí zhruba 48 500 korun. Na ni však dosáhne pouze zhruba třetina pražských pracovníků,“ počítá Kovanda. Také dodává, že nikde v ekonomicky vyspělém světě nejsou nyní tak doširoka rozevřeny nůžky mezi cenou nemovitostí a výší nájmů.
Za druhé čtvrtletí roku vychází podle statistik FérMakléři.cz v Praze metr čtvereční plochy na 128.009 korun, což je proti prvnímu čtvrtletí nárůst o procento. Naopak v Brně cena o procento klesla a metr čtvereční stojí 102.457 korun. V Hradci Králové se cena snížila o dvě procenta na 81.462 korun za metr čtvereční. „Je přitom možné, že data za třetí čtvrtletí ukáží mezikvartální pokles cen v řádu procent. Nemyslím si však, že by se domácnosti měly bát trvalého znehodnocení jejich nemovitostí. Iniciativu na trhu převezmou na chvilku pravděpodobně developeři, jejichž pobídkové akce už začínáme sledovat,“ uvedl k předpokládanému vývoji trhu Kunz.
Ceny nemovitostí začínají stagnovat i podle dat z portálu Realitymix.cz. V Praze v červenci klesla průměrná meziměsíční cena za metr čtvereční o 0,9 procenta, v Brně o dvě procenta a v Liberci a Plzni o více než čtyři procenta, tvrdí portál.
Společnost GarantovanyNajem.cz dodává, že také přibývá nemovitostí k prodeji. Nabídka v Brně se za uplynulých osm měsíců zvýšila o 86 procent a v Praze o 16 procent. „Rychlost, s jakou přibývají byty na prodej, je nevídaná. Zdaleka však nedosahuje vrcholu z roku 2014, kdy bylo v Praze k dispozici 13 tisíc bytů na prodej. Očekáváme proto, že během následujících měsíců bude nemovitostí na prodej ještě přibývat,“ odhaduje Viktor Mejzlík, spoluzakladatel služby GarantovanyNajem.cz.
Prodej nemovitosti zabere podle webu delší dobu, a to od tří do šesti měsíců. „Majitelé, kteří chtějí nemovitost prodat rychle, jsou často nuceni jít s cenou skokově dolů. Klidně o pět set tisíc až milion korun. Ochota zlevňovat je nyní opravdu velká,“ konstatoval Mejzlík.