Brněnský projekt Roboauto zvítězil v Nizozemsku. Ukázal koncept vzdáleného řízení

Úspěch českých tvůrců

Brněnský projekt Roboauto zvítězil v Nizozemsku. Ukázal koncept vzdáleného řízeníNOVÉ
Tvůrci brněnského projektu Roboauto se zabývají různými aspekty vývoje autonomně řízeného auta Foto:

FOTO: Roboauto.cz

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Tvůrci brněnského projektu Roboauto, který se zabývá různými aspekty vývoje autonomně řízeného auta, se stali v konkurenci 300 týmů vítězi soutěže inovativních firem Rotterdam Unlocked v oblasti mobilní konektivity. Představili koncept vzdáleného řízení vozidla přes mobilní síť, uvedl za tým Martin Králík. V minulosti za projektem stála brněnská IT firma Artin, v současnosti už je Roboauto název samostatné firmy.

Vítězství znamená možnost vytvořit pilotní projekt ve spolupráci s KPN, což je největší mobilní operátor v Německu, Francii a Nizozemí. Tým získá přístup i do vývojových laboratoří operátora. „Odborníci z KPN věří, že jeho nové sítě 5G a námi používané technologie jim pomohou nastartovat novou éru mobilní konektivity,“ uvedl Králík.

Tvůrci brněnského projektu Roboauto se zabývají různými aspekty vývoje autonomně řízeného auta
Tvůrci brněnského projektu Roboauto se zabývají různými aspekty vývoje autonomně řízeného auta Foto:

FOTO: Roboauto.cz

Sítě s označením 5G jsou přicházející generací datových sítí, které umožní přenos většího množství dat než současné sítě a mají přispět například právě k rychlejšímu prosazení autonomně řízených vozidel, ale také k urychlení rozvoje Průmyslu 4.0, tedy digitálních továren.

Koncept řízení Teleoperation je pro laika snadno uchopitelný. De facto sedí doma u volantu a pomocí datového přenosu ovládá jedoucí auto. „Například řidič kamionu tak může sedět doma a nemusí trávit čas v kabině na dálnici. Nebo se takto dají ovládat traktory, které hnojí pole, aby traktorista nemusel sedět v kabině a být vystaven chemikáliím,“ uvedl Králík. Technologie má však rozličné použití, například i v armádě.

Roboauto je projekt, který vznikl už v roce 2005. Nejprve si vývojáři „hráli“ s dětským autíčkem, které osázeli senzory, před dvěma lety již běžné auto jezdilo bez řidiče na vyznačené dráze. Vzhledem k omezenému rozpočtu proti velkým technologickým firmám pracuje tým na vývoji různých dílčích technologií, účastní se výzev a soutěží.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Sáblíková zase zlatá. Překonala světový rekord a vybojovala si své dvacáté zlato

Jeho MiGy tvořily protiváhu stíhačkám USA. Později chtěl Běljakov svrhnout Jelcina

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články