1 Korupce v Makedonii

„Jasné zklamání,“ říká Rada Evropy. Makedonie vlažně bojuje s hydrou korupce.

, NOVÉ

Témata: , ,

Postup Makedonie v boji proti korupci je pro Radu Evropy „jasným zklamáním“. K takovému závěru dospěla protikorupční skupina rady GRECO v hodnotící zprávě, v níž vyzvala makedonské úřady k větší aktivitě při potírání této trestné činnosti. Opozice v pátek v reakci na toto hodnocení obvinila premiéra Zorana Zaeva, že za korupcí a vůbec kriminalitou v zemi stojí on.

GRECO se svou zprávou seznámila Skopji už ve čtvrtek. Poukázala v ní především na to, že Makedonie neučinila žádný podstatný pokrok, pokud jde o realizaci doporučení, která skupina dala před čtyřmi roky tehdejší vládě k zabránění korupci mezi členy parlamentu, soudci a prokurátory.

Hlavní makedonská opoziční strana VMRO-DPMNE podle zpravodajského serveru 24.mk se během pátku v souvislosti s tímto hodnocením tvrdě obořila na Zaeva a jeho Sociálnědemokratický svaz (SDSM). „Je zřejmé, že za zločinem a korupcí ve státě jsou Zaev a SDSM. Příčina je jasná – vláda SDSM je doupě korupce a straničtí a státní funkcionáři SDSM hájí zkorumpované politiky,“ citoval web prohlášení VMRO-DPMNE.

Takovéto obvinění vyřčené donedávna dlouho vládnoucí konzervativní stranou vyvolává u pozorovatelů úsměv. Koalice vedená Zaevovými sociálními demokraty převzala vládu teprve loni v červnu a do té doby byla u moci právě VMRO-DPMNE, tedy i v době, kdy GRECO Makedonii dala svá doporučení pro boj proti korupci. Navíc vládu bývalého šéfa VMRO-DPMNE Nikoly Gruevského provázely skandály týkající se korupce a zneužívání moci, včetně aféry s rozsáhlými ilegálními odposlechy.

Zástupci vlád Makedonie a Řecka letos v červnu podepsali dohodu řešící dlouholetý spor obou zemí o název bývalé jugoslávské republiky, a to kompromisním názvem Severní Makedonie. Dohodou se Makedoncům otevřela cesta do Evropské unie a Severoatlantické aliance, kterou kvůli sporu doposud blokovaly Atény. Nicméně k získání členství musí Makedonie ještě splnit řadu podmínek, mezi něž patří i aktivní boj s kriminalitou a především s korupcí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Makedonii nezachránil ani prezident. Poslanci přehlasovali jeho veto k názvu země

Spory o název Makedonie zachvátily i Skopje. Demonstranti se střetli s policií

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.