2 Kritika nového dokumentu

VIDEO: Mroži skáčou z útesu kvůli oteplování, tvrdí film. Pitomost, zlobí se zoologové

, VIDEO UVNITŘ

Témata: , ,

Diváky streamovací služby Netflix šokovaly záběry z nového dokumentárního cyklu Our Planet, na kterých mroži skáčou z desítky metrů vysokého útesů vstříc smrti. Podle filmařů je příčinou takového chování globální oteplování, zoologové ale toto tvrzení označili za „pitomost“. Oponují, že mrože na útes nejspíše nahnali lední medvědi, informuje server The Telegraph.

Dokument vyšel z dílen slavného britského režiséra a přírodovědce Davida Attenborougha, který stojí za velmi dobře hodnocenými snímky Modrá planeta, Planeta Země či řadou dokumentů pro BBC. Jeho nejnovější počin, dokumentární série Our Planet pojednávající o dopadech změny klimatu na ekosystémy, se na začátku dubna dočkal premiéry na streamovací službě Netflix.

Nedlouho po premiéře zaplavily sociální sítě reakce šokovaných diváků na záběry mrožů ze severovýchodního Ruska, poblíž Beringova průlivu. Na nich mohutná polární zvířata skáčou z několik desítek metrů vysokého útesu dolů a dopadají na kameny či své druhy, přičemž mnozí z nich takový pád nepřežijí. V jiných záběrech pak pobřeží pod skalisky lemují stovky bezvládných těl mrožů.

Filmaři tvrdí, že za tímto neobvyklým a nešťastným chováním stojí globální oteplování. Mroži podle nich většinu času trávili na ledě, v důsledku tání ovšem zmizelo jejich přirozené prostředí a byli nuceni se přesouvat čím dál blíže k pevnině. Dokument uvádí, že se tak často dostanou i na vysoké útesy, a jakmile se chtějí následně vrátit do moře, bezmyšlenkovitě skočí dolů. Kvůli špatnému zraku si ani neuvědomí, že se řítí do náruče smrti.

Zoologové a akademici ovšem s tímto tvrzením nesouhlasí, mnozí označili informace v dokumentu Our Planet za manipulaci i pitomost. Podle nich je mnohem pravděpodobnější, že za tragickým skokem ze skály můžou nejspíše lední medvědi, kteří mrože nahnali na vrcholek útesu, píše The Telegraph.

Zooložka Susan Crockfordová z univerzity ve Victorii uvedla jako příklad událost z roku 2017 na pobřeží Čukotky, kdy 20 polárních medvědů vyhnalo na útes velkou skupinu mrožů. Následný útěk skokem z útesu nepřežily stovky zvířat. S její verzí se shodují i další odborníci s tím, že mrože mohli vylekat i lidé či zvuk helikoptér.

Autoři dokumentů se nicméně brání a tvrdí, že žádné lední medvědy nikde neviděli. „Měli jsme na místě spojení s průzkumníky, aby nás mohli včas varovat, kdyby se blížilo nějaké nebezpečí,“ reaguje Sophie Lanfearová, producentka dokumentu. Podle ní kritika ze strany odborníků nijak nevyvrací vliv globálního oteplování na situaci popsanou v Our Planet. „Mroži čím dál častěji navštěvují pevninu, protože mizí oceánské lední plochy,“ dodává přesvědčeně pro Daily Mail.

Není to zdaleka první kritika, kterou si sir David Attenborough a jeho tým vysloužil. V dokumentu Zmrzlá planeta z roku 2011 autoři přiznali, že částečně natáčeli v zoo. V dokumentu Modrá planeta zase filmaři vydávali záběry z interních laboratorních akvárií za snímky z moře.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V Beskydech byl odchycen medvěd, dostal speciální obojek

Dojatá Indie. Klučina přejel kuře, pak opakovaně prosil s pár drobáky v nemocnici o jeho zachránu

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.