1 Salvini v Polsku

Salvini je ve Varšavě. Italský vicepremiér chce s Polskem změnit EU i spojit euroskeptiky

, Nové

Témata: , ,

Italský pravicový vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini při návštěvě Varšavy prohlásil, že chce, aby Itálie a Polsko spojily své síly a změnily Evropskou unii.  Salvini dal ve Varšavě najevo zájem domluvit alianci euroskeptiků před květnovými volbami do Evropského parlamentu.

"Polsko a Itálie budou součástí nového jara Evropy, renesance evropských hodnot," řekl Salvini na tiskové konferenci po jednání s polským ministrem vnitra Joachimem Brudzińským. Ten před novináři zdůraznil shodu s italským protějškem ohledně důrazu na bezpečnost vnějších hranic EU.

"Evropa, která se vytvoří v červnu (tedy po květnových volbách do EP), nás povede spíše než ta stávající, řízená byrokraty," předpověděl italský vicepremiér. Evropa se podle něj má vrátit ke svým kořenům, potřebuje méně byrokracie a více práce a rodinných hodnot.

Salvini o nové euroskeptické alianci jednal i s vůdcem polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawem Kaczyńským a s premiérem Mateuszem Morawieckým, s nímž se podle agentury PAP shodl na nepřípustnosti dvojích přístupů unijních institucí k jednotlivým členským státům.

Salvini, který stojí v čele protiimigrační Ligy severu, opakovaně kritizoval EU a hlásá, že květnové volby jsou příležitostí pro vytvoření "reformistického bloku", který by mohl změnit bruselské instituce zevnitř.

Dobrý výsledek nacionalistických stran, jako je PiS či krajní pravice ve Francii a Itálii, by mohl změnit poměr sil v EP, napsala agentura AFP. Polská vláda, kterou vede euroskeptická PiS, také žádá, aby EU poskytla členským státům více svrchovanosti a méně zasahovala do jejich záležitostí, podotkla agentura Reuters.

Předseda polské konzervativní vlády Morawiecki prohlásil, že jeho kabinet "v mnoha evropských otázkách" zastává názory blízké Salvinimu. Premiér Morawiecki také obvinil Evropskou unii z diskriminace vůči různým členským státům, uvedla agentura AFP s odvoláním na Morawieckého výroky v americké televizi CNBC.

PiS je v současnosti v Evropském parlamentu v poslaneckém klubu Aliance konzervativců a reformistů v Evropě spolu s českou ODS, zatímco Orbánova strana Fidesz je zatím součástí dosud nejsilnějšího uskupení v EP, evropských lidovců.

Polská vládnoucí strana se od příchodu k moci v roce 2015 dostala do křížku s Bruselem zejména kvůli kontroverzní soudní reformě, ohrožující podle kritiků nezávislost soudů.

Opoziční list Gazeta Wyborcza napsal, že "chytrák" Salvini je sice "nejradikálnější politik u kormidla moci v západní Evropě", ale momentálně krotí svou euroskepsi, protože se chce stát premiérem a změnit EU. "Vklouznutí do bot po Silviu Berlusconim vyžaduje od Salviniho poněkud umírněnější linii, protože radikalismus by odstrašil středopravé voliče," odhadl deník.

Připomněl také, že Salvini svého času potichu "pohřbil" separatismus Ligy severu a přeměnil ji v celostátní stranu; svou politickou dráhu ostatně začínal na kandidátce komunistů. Anebo svého času navrhoval seškrtat unijní dotace členským státům ze středu Evropy, protivícím se přerozdělování migrantů, než po vítězství PiS ve volbách 2015 gratuloval Polákům, že si zvolili "odlišnou Evropu". Také změnil postoj k evropské měně, kterou v roce 2013 přirovnával k "nacistickým tankům", anebo se přátelil s Vladimirem Putinem, schvaloval anexi Krymu a kritizoval unijní sankce proti Rusku, ale italská vláda bez problému souhlasila s jejich prodloužením. Koneckonců Salvini hlásá konzervativní model rodiny, ale sám má dvě děti s dvěma ženami - a třetí životní partnerka naposledy dala najevo, že je už zase volný.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Digitální Týdeník Echo + komentáře Echo24.cz

od 199 Kč

Získejte plnou verzi jedinečných komentářů, esejí, exkluzivní analýzy a rozhovory s inspirativními osobnostmi a další klíčové texty Echo24.cz

Více info
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.