1 Kauza firmy Vyrtych

Finanční správa opakovaně překračuje své pravomoci, zní z ODS

NOVÉ

Témata: , ,

Finanční správa je dlouhodobě pod palbou kritiky za přístup k podnikatelům. Nejnověji za to, že Nejvyšší správní soud se zastal firmy, které Finanční správa odmítla uznat nárok na odpočet daně z přidané hodnoty, protože se podle něj zapojila do podvodného řetězce. Podle ekonomického experta ODS finanční úřad ohrožuje existenci firem, které se dostanou do jejího hledáčku, a opakovaně překračuje své pravomoci.

Podle soudu splnila firma Vyrtych veškeré podmínky stanovené pro přiznání nároku na odpočet DPH. Finanční správa se chce k případu vyjádřit až koncem týdne, ministerstvo financí mlčí. Psali jsme o tom zde. Jde o zásadní rozsudek pro daňovou oblast, uvedl Nejvyšší správní soud (NSS). Podle něj není přípustné, aby berňák vyměřil daň fakticky komukoliv v libovolně dlouhém řetězci nebo aby se zaměřil na plátce, u kterého bude daňový výnos nejsnáze vymahatelný.

Podle poslance a ekonomického experta ODS Jana Skopečka je jednání Finanční správy neakceptovatelné. „Řada kauz, které pro finanční správu u soudu nedopadly dobře – včetně té poslední, kdy se soud zastal firmy Vyrtych – ukazuje, že finanční správa opakovaně překračuje své pravomoci a ohrožuje existenci firem, které se dostanou do jejího hledáčku,“ uvedl pro Echo24 Skopeček.

Čtěte také: Baxův soud rozmetává Babišovy karusely

„Je to naprosto neakceptovatelné jednání, stát nemá zneužívat své velmi silné represivní nástroje, pokud si není stoprocentně jist, že je použije v oprávněném případě. Ohrožuje to důvěru občanů ke státu jako takovému,“ dodal Skopeček.

Podle někdejšího ministra financí a dnes předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska prohrála Finanční správa zcela zbytečně. „Každému jenom trochu myslícímu člověku bylo jasné, že se chová protiprávně. A jenom to protahovala a čekala na rozhodnutí nezávislé instance. Mohla předejít mnoha škodám pro soukromníky i pro stát,“ uvedl v úterý pro Echo24 Kalousek.

Finanční správa nemůže v této praxi pokračovat, upozornil vedoucí sekce správy daní a poplatků Komory daňových poradců Tomáš Hajdušek. „Tím, že NSS sám označil rozsudek za zásadní, podle mého názoru dává finanční správě jasný vzkaz, že v této praxi není možné pokračovat,“ uvedl Hajdušek.

Finanční správa se chce k případu vyjádřit až koncem týdne. „Analyzujeme rozsudek. Počítáme s tím, že bychom výstup mohli vydat do konce týdne,“ uvedla pro Echo24 mluvčí Generálního finančního ředitelství Kateřina Vaidišová. K případu se nechce vyjadřovat ani ministerstvo financí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Zásadní rozsudek, který rozmetal praxi Finanční správy


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.