Lidé by mohli volit ze zahraničí poštou. Vláda opoziční návrh nezavrhla
Korespondenční hlasování
Lidé, kteří jsou v době konání voleb mimo Česko, by mohli volit na dálku poštou. Možná už v květnových volbách do Evropského parlamentu. Vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou KSČM se totiž k návrhu TOP 09 nepostavila odmítavě, ale neutrálně. Vládní legislativci přitom původně doporučili návrh na zjednodušení hlasování Čechů v zahraničí odmítnout.
O předloze rozhodne sněmovna, která ji může během projednávání ještě upravit. Zda návrh projde, záleží zejména na postoji klubu ANO. „Pod návrh se podepsali kolegové z klubů KDU-ČSL, STAN, ODS, Pirátů a samozřejmě TOP 09. Někteří poslanci ANO podporu vyjadřují, naopak rozhodně nepodporují poslanci ostatních klubů. Záležet tedy bude zejména na postoji klubu ANO,“ uvedla pro deník Echo24 první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová. „Jsem přesvědčena o tom, že vládní připomínky vypořádáme formou pozměňovacích návrhů,“ dodala. Pro TOP 09 ze zahraničí hlasovalo v minulých sněmovních volbách nejvíce Čechů.
Ministr spravedlnosti a šéf legislativní rady Jan Kněžínek (za ANO) například návrhu TOP 09 vytkl, že nepočítá s některými termíny a druhy voleb, například neuvádí, jak hlasovat v druhém kole prezidentských voleb. Uvedl také, že ministerstvo vnitra na počátku příštího roku představí vlastní návrh změny volebních zákonů, který bude zahrnovat i možnost korespondenční hlasování.
Dnes se dostal na vládu můj návrh na korespondenční volbu. Vláda k němu zaujala neutrální stanovisko. Technické výhrady, které jsou zmíněny, můžeme upravit v rámci pozměňovacích návrhů. Vláda má zavedení volby ve svém prohlášení. Má šanci dokázat, že aspoň něco z něj bere vážně. https://t.co/VGPQy84ahN
— Markéta Adamová (@market_a) 24. července 2018
Pozměňovací návrh chystají například Piráti, pro které je zavedení korespondenční volby předstupeň elektronické volby. „Naše návrhy budou směřovat k tomu, aby byla korespondenční volba možná i při předčasném rozpuštění sněmovny, a abychom dostatečně legislativně upravili druhé kolo prezidentské volby tak, aby zastupitelský úřad vydal hlasovací lístky pro obě kola současně,“ uvedl místopředseda sněmovny za Piráty Vojtěch Pikal.
V zahraničí volí dnes Češi na ambasádách a konzulátech
Nyní volí ti, kteří v zahraničí dlouhodobě žijí, studují nebo jsou na dovolené, pouze na ambasádách a konzulátech. V některých státech ale mohou být stovky kilometrů daleko. Také se musejí předem nechat zapsat na zastupitelském úřadu do seznamu voličů, nebo si z domovské obce nechat poslat voličský průkaz a při hlasování jej ve volební místnosti odevzdat.
„Kvůli nemožnosti volit korespondenčně propadnou při každých volbách sta tisíce hlasů spoluobčanů, kteří nemohou cestovat mnohdy do stovky i tisíce kilometrů vzdálených volebních místností na zastupitelských úřadech. Po jejím zavedení volá laická i odborná veřejnost, Češi žijící v zahraničí, studenti a také vědecká komunita,“ uvedla Pekarová Adamová.
Češi v cizině by si podle předlohy museli o korespondenční hlasování požádat. Dostali by od úřadu volební lístky a obálku a také doručovací obálku s identifikačním lístkem s údaji o příslušném voliči. Ten by vybraný hlasovací lístek vložil do úřední obálky, kterou by pak vsunul do doručovací obálky s identifikačním lístkem. Na něm by podle novely stvrdil podpisem, že hlasoval osobně. Volební komise na zastupitelském úřadu by pak v den voleb přidala poštou zaslané hlasy mezi ostatní.
Pokud zákonodárci návrh přijmou, korespondenční hlasování by mohli lidé využít už v květnových volbách do europarlamentu. „V případě hladkého projednání ve sněmovně by mohla být korespondenční volba využita už v příštím roce při volbách do Evropského parlamentu,“ řekla už dříve Pekarová Adamová.
Korespondenční volbu v různých typech voleb umožňuje svým občanům například Německo, Rakousko ale i další země. V Rakousku dokonce porušování volebních předpisů během sčítání korespondenčních hlasů vedlo k opakování druhého kola prezidentských voleb v roce 2016.