Sedm nových Kamenů zmizelých. Lidé si připomínali výročí transportů a holokaust

Památka obětem

Sedm nových Kamenů zmizelých. Lidé si připomínali výročí transportů a holokaustNOVÉ
Kámen zmizelých v Třebíči od roku 2015 Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ Christian Michelides

1
Domov
Sdílet:

Procházkou s modlitbou u sedmi nových Kamenů zmizelých začala dnes vzpomínková akce v Třebíči. Její účastníci si připomněli oběti holokaustu a odjezd třebíčských transportů s Židy v květnu 1942. Akci navštívilo několik desítek lidí. Podle organizátorů má tradiční setkání symboliku v tom, že poukazuje na klidné soužití Židů a křesťanů. Řekla to ředitelka pořádajícího třebíčského městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

„Domnívám se, že toto téma je stále aktuální. Jsme přesvědčeni o tom, že stojí za to si soužití křesťanů i Židů stále připomínat,“ uvedla. Kromě procházky s modlitbou u Kamenů zmizelých přibližně dvouhodinová akce nabídla i doprovodný program.

Dva válečné židovské transporty s označením Av a Aw byly z Třebíče vypraveny 18. a 22. května 1942. Do koncentračního tábora Terezín jimi bylo deportováno 1371 Židů z města a okolí. Konce války se dožilo jen 63 z nich. Někteří se vrátili do svých domovů, jiní hledali po světě zbytky svých rodin. „Vzpomínkové akce v Třebíči se pravidelně účastní příbuzní těch, kterých se holokaust týkal,“ řekla Hanáčková.

Židovské osídlení Třebíče se řadí mezi nejvýznamnější a nejstarší na Moravě. Židé se tam usazovali pravděpodobně už v době vzniku tržiště při benediktinském klášteře na počátku 12. století, více než 200 let před povýšením Třebíče na město. První spolehlivá zmínka o přítomnosti Židů pochází z roku 1338.

Počet židovských obyvatel žijících v ghettu zřejmě nikdy výrazně nepřekročil hranici 1500 lidí. Roku 1900 žilo v židovské čtvrti už jen kolem 400 Židů. Židovská čtvrť Zámostí se pro svou jedinečnou architektonickou a urbanistickou hodnotu dostala v roce 2003 na prestižní seznam památek UNESCO.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nález v koncentračním táboře. Je to přívěšek příbuzné Anny Frankové?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články