Vyslanec KLDR se zdrží ve Švédsku. Sejde se tam Trump s Kimem?
Usmiřování KLDR s USA
Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho v pátek ve Švédsku jednal se švédskou kolegyní Margot Wallströmovou a premiérem Stefanem Löfvenem a v návštěvě skandinávské země hodlá pokračovat i v sobotu. Oznámilo to v pátek švédské ministerstvo zahraničí. Podle médií má Ri ve Švédsku strávit celý víkend. Vzhledem k ojedinělé cestě severokorejského představitele sílí podle médií spekulace, že by Švédsko mohlo případně hostit schůzku mezi severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Agentura DPA v pátek poznamenala, že severokorejský ministr zahraničí necestuje často. Tím spíš vyvolává jeho návštěva Švédska spekulace, že bude skandinávská země hostit vrcholnou schůzku Trumpa a Kima.
V pátek se Ri sešel nejen se svou švédskou kolegyní Wallströmovou, ale také s premiérem Stefanem Löfvenem, informovala DPA. Podle švédského ministerstva zahraničí mají rozhovory pokračovat i v sobotu. O jejich konkrétním obsahu však není mnoho známo.
Löfven po dnešním krátkém setkání se šéfem severokorejské diplomacie potvrdil svou nabídku vystupovat jako zprostředkovatel mezi Trumpem a Kimem. Pokud Švédsko může vrcholnou schůzku hostit, učiní to, řekl sociálnědemokratický politik při dnešní návštěvě Berlína. Löfven však v pátek také zdůraznil, že se summitem ve skandinávské zemi musí souhlasit všichni hlavní aktéři, tedy kromě KLDR a USA i Jižní Korea, Čína a Japonsko.
Ri do Švédska přicestoval už ve čtvrtek přímým letem z Pekingu na údajnou dvoudenní návštěvu. Jednat měl o možnostech snížení napětí na Korejském poloostrově.
Pchjongjang po sérii jaderných a raketových zbrojních testů podnikl od začátku letošního roku řadu diplomatických kroků. Severokorejský vůdce Kim Čong-un by se měl v dubnu a v květnu sejít s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Místo a datum historického summitu USA-KLDR zatím nebylo oznámeno a Kim Čong-un zatím ani oficiálně nepotvrdil, že je připraven se s Trumpem sejít.
Spojené státy a Severní Korea nemají diplomatické vztahy, americké zájmy v Pchjongjangu zastupuje právě Švédsko.
Jako jedno z možných neutrálních míst pro setkání Trumpa s Kimem analytici zmiňují i Švédsko, ačkoli pravděpodobnější lokalitou se jeví mírová vesnice Pchanmundžom v demilitarizovaném pásmu mezi oběma Korejemi. V okolí jihokorejského prezidenta se podle DPA hovoří také o Švýcarsku nebo jihokorejském poloostrově Če-ču.