1 Ochrana před parazity

VIDEO: Žádné chemické postřiky. Toskánské vinice chrání z reproduktorů Mozart

, VIDEO UVNITŘ

Témata: , , ,

Na vinici v toskánské oblasti Val d‘Orcia rostlinám místo chemického postřiku už deset let dopřávají symfonie Wolfganga Amadea Mozarta, napsal list La Repubblica. Odborníci potvrdili, že hudba zlepšuje kvalitu hroznů a odpuzuje hmyz i parazity.

„Když mě to v 90. letech napadlo, měli mě za blázna,“ říká majitel vinice, bývalý advokát z Milána Carlo Cignozzi. „Důkladné zkoumání ale potvrdilo, že zvukové vlny Mozartovy hudby urychlují metabolismus rostlin, odhánějí hmyz a zlepšují kvalitu hroznů a tedy i vína,“ dodává.

Melodie salzburského rodáka se k hroznům linou ze 126 reproduktorů různých typů rozmístěných po celé vinici Paradiso di Frassina. Hudba hraje listům, později hroznům a z reproduktorů umístěných na zemi i kořenům.

Vinařova slova potvrdil výzkum zemědělských fakult univerzit ve Florencii a v Pise, které se už roky zabývají vztahem hudby a přírody. Z výzkumu vyplývá, že hrozny na zmíněné vinici dozrávají dříve, hudba odpuzuje parazity, a plody, potažmo i víno ceněné apelace Brunello di Montalcino, obsahují více zdraví příznivých látek označovaných jako polyfenoly

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Děsivé podmínky práce. Přes 40 milionů lidí těží ve světě řemeslně nerosty, často ručně

Selfíčkoví predátoři a ničitelé. Touha po dokonalé fotografii mezi tulipány trápí holandské pěstitele

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.