Babiš chyběl u soudu i ve sněmovně, kritizuje Pekarová. A kde jsou ministři? oponoval Havlíček
BABIŠOVA ABSENCE
Expremiér Andrej Babiš (ANO) nebyl v pátek u soudního projednávání kauzy Čapí hnízdo ani v Poslanecké sněmovně, kde zákonodárci projednávat vládní návrh zákona na zastropování cen energií. Babiš si za to vysloužil kritiku předsedkyně dolní komory Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), jeho poslanci jí zase opáčili, že v ministerských lavicích je také takřka prázdno.
U Městského soudu v Praze v pátek vypovídal syn předsedy ANO Andrej Babiš mladší, jeho otec dopředu avizoval, že se s ohledem na to k soudu nedostaví.
Babiš chyběl i ve sněmovně, omluvil se z osobních důvodů, což mu vytkla šéfka Pekarová Adamová. „Andrej Babiš dnes není ani v práci, ani u soudu. Přitom je omluven z celého dne ve Sněmovně. Takhle fakt práce poslance nevypadá. Nikdo nemá tak tristní docházku, jako právě Andrej Babiš. Donutit pracovat ho jinak nelze, ale je nutné upozornit, jak se svým voličům vysmívá,“ uvedla na Twitteru.
Andrej Babiš dnes není ani v práci, ani u soudu. Přitom je omluven z celého dne ve Sněmovně.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) September 16, 2022
Takhle fakt práce poslance nevypadá. Nikdo nemá tak tristní docházku, jako právě Andrej Babiš. Donutit pracovat ho jinak nelze, ale je nutné upozornit, jak se svým voličům vysmívá. pic.twitter.com/KpR7btiqZZ
Opoziční poslanci poté při obecné rozpravě těm koaličním oponovali, že ve sněmovně chybí i drtivá většina členů vlády. Poukázal na to místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček, podle něhož je to známka vládního pohrdání lidmi v situaci, kdy mají občané potíže uplatit složenky za energie. „Pak se nedivte, že se vaší vládě přezdívá elitářská,“ řekl v momentě, kdy ve sněmovně seděli jen ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Dle jednacího řádu musí být u rozpravy přítomen alespoň jeden člen vlády, jinak nelze projednávat program.
Sněmovna schvaluje novelu, která vládě umožní stanovit cenový strop u elektřiny a u plynu pro maloodběratele kvůli jejich nynějšímu zdražování.
Vláda chce stanovit maximální ceny pro domácnosti a živnostníky u silové elektřiny na šesti korunách včetně daně z přidané hodnoty za jednu kilowatthodinu, u plynu na třech korunách za kilowatthodinu včetně DPH. Mezní cena zahrne podle novely i stálý měsíční plat, tedy paušální poplatek dodavateli. Kabinet ale bude moci určit například rozsah odběru, na něž se bude cenové nařízení vztahovat. Novela má také zvýšit ochranu spotřebitelů.