Lidé mají smůlu. Restaurace jim nemusí říct, odkud mají maso

Polské hovězí a Tomanovy výroky

Lidé mají smůlu. Restaurace jim nemusí říct, odkud mají masoNOVÉ 2
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Slova ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) o luxusních restauracích, které nabízejí polské maso místo argentinského, nadzvedla nejednu restauraci. Za skandální označila Tomanovy výroky i Asociace hotelů a restaurací, a to v kontextu toho, že inspekce zatím žádné pochybení s masem neodhalila. Faktem ale je, že návštěvník jakékoli restaurace nemá právo dozvědět se původ masa. Pokud tedy původ masa restaurace samy od sebe nesdělí.

Žádný předpis, který by stanovil provozovatelům restaurací povinnost uvést a dokázat původ masa, neexistuje. „Povinnost uvádět původ masa v provozovnách společného stravování, tedy tam, kde se pokrmy servírují na talíři, neexistuje,“ řekl deníku Echo24 za Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (SZPI) Pavel Kopřiva. Nic ale restauracím nebrání vyjít zákazníkům vstříc, dodal. „Vycházíme-li z předpokladu, že poctivý provozovatel nemá co skrývat, nemá problém tuto informaci poskytnou,“ dodal Kopřiva.

Zároveň jsou ale restaurace ze zákona povinné se přesně držet svých proklamací. „Nápisy nesmí být zavádějící a musí to odpovídat tomu, co zákazník dostane na stůl,“ uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Kontrolní orgány jsou pak podle něj schopné dohledat až po konkrétní kus dobytka, odkud maso pochází.

Ten se také proti Tomanovým slovům ostře vymezil. Jeho výroky o luxusních restauracích, které nabízejí polské maso místo argentinského, poškozují český trh restaurací, řekl.

‚Dělá si z nás Toman blázny?‘

„My se domníváme, že je velmi nešťastné, možná i skandální, když se člen vlády vyjádří ve smyslu, že restaurace podvádějí tím, že zaměňují vůbec produkty – jakékoliv – natož zdravotně závadné,“ řekl Stárek. Navíc upozornil na to, že SZPI zatím žádné pochybení nenašla.

„Tento způsob komunikace se nám nelíbí. Rozumím tomu, že se ministerstvo snaží dlouhodobě prosazovat české produkty proti zahraničním, to je celkem jasná věc. Ale měla by se vést férovými metodami, a ne tímhle způsobem, protože české hospody mimo jiné také propagují české výrobky a lokální produkty. Myslím, že je zbytečné vyvolávat takovou hysterii,“ dodal Václav Stárek.

Že ministr „přestřelil“, uvedla i místopředsedkyně zemědělského výboru Veronika Vrecionová (ODS). „Dělá si z nás pan ministr Toman blázny? Nejdříve nám předhodí zašifrovanou zprávu, pak jmenuje podnik na Sokolovské a dnes inspekce prohlásí, že pochybení nezjistila? Uvědomuje si ministr, že tímto jeho obviněním bez důkazů zničil jedno podnikání a život několika lidí?“ uvedla ve čtvrtek Vrecionová.

SZPI nezjistila žádné pochybení

Situace s polským problematickým masem a pražskými restauracemi není zrovna přehledná. Na začátku příběhu se před poslanci zemědělského výboru rozpovídal ministr Toman. Ve středu informoval poslance o tom, že některé pražské luxusní restaurace nabízejí polské maso, přičemž ho vydávají za argentinské. Podle ministerstva tyto informace dostal od dozorových orgánů. Později pak na dotaz, o jaké jde podniky, uvedl, že v restauraci U Moťáka v pražském Karlíně se podle veterinářů našlo 31 kilogramů masa neznámého původu. Hovězího masa byla necelá třetina. Není ale jasné, zda bylo maso z problematických polských jatek.

Zda byla v této restauraci i SZPI, inspekce nesdělila. „Další nesrovnalosti byly zjištěny v několika jiných pražských restauracích. Na dodacích listech byl uveden původ Česká republika, přestože maso v originálním balení mělo na etiketách jasně vyznačený původ, a to Polsko,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Žádné konkrétní podniky však veterináři dále nejmenovali.

Restaurace U Moťáka se hodlá bránit a zvažuje právní kroky.

SZPI při kontrolách vytipovaných pražských restaurací nezjistila žádné pochybení ve vztahu k původu masa, ani nenašla žádné maso neznámého původu, řekl její mluvčí. Kontroly byly reakcí na podněty související s kauzou prodeje polského hovězího z mrtvých či nemocných zvířat. V kontrolách bude inspekce pokračovat.

Na začátku současné aféry s polským hovězím stála tajně natočená reportáž zpravodajské televize TVN24 z masokombinátu v Mazovském vojvodství, kde byl během noci porážen nemocný dobytek. Jatka už byla uzavřena. Polské úřady nebezpečí pro zdraví a život člověka vylučují. Do Česka bylo vyvezeno zhruba 300 kilogramů hovězího, ke spotřebitelům nebo do restaurací se dostalo 137 kilogramů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Nepochopili mě správně, mírní Toman své výroky o podezřelém mase a pražské restauraci

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články