Johnsonovi se vláda rozpadá pod rukama. Přišel o další tři klíčové lidi včetně ministra
ROZBROJE V BRITSKÉ VLÁDĚ
Vláda britského premiéra Borise Johnsona čelí dalším rezignacím, po dvou úterních přišly ve středu hned dvě další. demisi Rezignoval totiž ministerský náměstek pro rodinu Will Quince, státní tajemník pro školství Robin Walker a konzervativní poslankyně a tajemnice ministerstva dopravy Laura Trottová. Nový ministr financí Nadhim Zahawi, který ve středu představil své priority v úřadu, vyzval k jednotě Konzervativní strany a na dotaz novinářů o možných předčasných voleb řekl, že to je na premiérovi.
„S velkým smutkem a lítostí jsem dnes ráno podal premiérovi demisi poté, co jsem v pondělí přijal a zopakoval ujištění pro média, která se nyní ukázala jako nepřesná,“ uvedl Quince na svém Twitteru.
Trottová uvedla, že důvěra v politice je nesmírně důležitá. „Ale v posledních měsících se bohužel vytratila. Děkuji všem, kteří mi napsali a vyjádřili svůj názor. Pečlivě jsem si je přečetla a při svém rozhodování jsem je vzala v úvahu. Obyvatelé Sevenoaks a Swanley (oblasti, za něž byla Trottová zvolena do parlamentu) byli a vždy budou v centru mé pozornosti při práci ve Westminsteru,“ napsala Trottová podle deníku The Guardian.
Televize Sky News ve středu zveřejnila už i odhady pro případné předčasné volby. Podle nich by nyní vyhrála Labouristická strana, která by získala kolem 300 poslanců, zatímco konzervativci by dostali asi 245 mandátů. O křeslo ve sněmovně by podle tohoto odhadu přišel i Johnson.
V úterý rezignoval ministr zdravotnictví Sajid Javid a také ministr financí Rishi Sunak. Premiér Johnson v dopise oběma ministrům následně uvedl, že je mu líto, že odstupují. Novým ministrem zdravotnictví byl jmenován Steve Barclay, ministrem financí se stal Nadhim Zahawi.
Rezignace dvou z nejvýše postavených ministrů by mohla znamenat Johnsonův konec ve vládě, napsala agentura AP. Johnsonovou autoritou už minulý měsíc otřáslo hlasování o nedůvěře, které premiér sice ustál, ale 41 procent konzervativců hlasovalo pro jeho odvolání z funkce.
With great sadness and regret, I have this morning tendered my resignation to the Prime Minister after I accepted and repeated assurances on Monday to the media which have now been found to be inaccurate.
— Will Quince MP 🇬🇧 (@willquince) July 6, 2022
I wish my successor well – it is the best job in government. pic.twitter.com/65EOmHd47p
„Premiér by měl udělat to, co měl udělat už před nějakou dobou, a sice rezignovat,“ citovala BBC konzervativního poslance Andrewa Bridgena. „Jestliže tak neučiní, strana by ho k tomu měla donutit,“ dodal.
Johnson momentálně čelí obvinění, že na vládní post náměstka hlavního whipa dosadil někdejšího konzervativce Christophera Pinchera, který v té době čelil obvinění ze sexuálního napadení. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.
Partygate i obtěžování mužů
Johnson nejprve tvrdil, že o vyšetřování Pinchera nic nevěděl. Downing Street ale později uvedla, že na případ zapomněl. Ze lži ho však usvědčil vysoce postavený diplomat Simon McDonald, podle kterého premiér o vyšetřování věděl. Sunak a Javid své rezignace na twitteru oznámili právě ve chvíli, kdy se Johnson za svá pochybení omlouval. „Při zpětném pohledu to byla špatná věc. Omlouvám se všem, které to zasáhlo,“ uvedl Johnson. Prý si neuvědomil, že Pincher na tuto vlivnou pozici není vhodný.
Pincher, který v současné době čelí další oficiální stížnosti, že sexuálně napadl dva muže, které zřejmě v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna, už na funkci rezignoval. Z poslaneckého klubu jej následně vyloučila i Konzervativní strana.
Krizi důvěry ve vlastní straně čelí Johnson ale už od chvíle, co se od listopadu minulého roku potýká se skandálem známým jako Partygate. Ten vyvolaly zprávy o večírcích a setkáních v premiérově sídle v Downing Street v době, kdy byla Británie v přísném koronavirovém lockdownu.
Imunitní výbor britského parlamentu minulý týden zahájil vyšetřování, zda Johnson lhal parlamentu, když loni v prosinci tvrdil, že jeho kancelář neporušila žádná koronavirová opatření. Johnsona, Sunaka a řadu dalších konzervativců za účast už pokutovala britská policie.
Lídr liberálních demokratů Ed Davey a šéf opoziční Labouristické strany Keir Starmer dnes vyzvali Johnsona k rezignaci. „Už jste naši skvělou zemi diskreditoval dost dlouho,“ napsal Davey na twitteru. Podle Starmera je jasné, že se konzervativní vláda rozpadá. „Po všech těch špinavostech, skandálech a selháních je jasné, že se tato vláda nyní hroutí,“ uvedl Starmer v prohlášení.
„Skončil,“ řekl agentuře Reuters pod podmínkou zachování anonymity jeden z dříve loajálních konzervativních poslanců. „Neměl by tu agonii prodlužovat. Je to neuctivé vůči jeho kolegům, straně i zemi,“ uvedl. „Je konec. Divil bych se, kdyby teď vydržel až do léta,“ dodal další zdroj.
Podle médií má Johnson ale stále podporu jiných vysoce postavených ministrů, včetně ministra obrany Bena Wallace a šéfky diplomacie Liz Trussové. Ta dnes uvedla, že za ním stoprocentně stojí.