Věřil, že Hitlera v Mnichově uchlácholil. Nechtěl se angažovat ve sporu „ve vzdálené zemi“
VÝROČÍ
Britský politik a předseda vlády z let 1937 až 1940 Neville Chamberlain, který se narodil před 150 lety, 18. března 1869, byl jedním ze signatářů takzvané mnichovské dohody. V září 1938 ji podepsali představitelé evropských mocností (Británie, Francie, Itálie a Německa) a odsouhlasili v ní postoupení části československého území (Sudet) Německu.
Chamberlain, rodák z Birminghamu, byl synem někdejšího britského ministra kolonií Josepha Chamberlaina. Do parlamentu se dostal v roce 1918 jako člen konzervativní strany. Byl ministrem pošt, zdravotnictví a financí. V květnu 1937 se stal premiérem a jako odpůrce principů evropské kolektivní bezpečnosti byl jedním z těch, kteří politikou appeasementu – usmiřování a ústupků – usnadnili mocenský nástup Adolfa Hitlera.
Bezprostředním následkem mnichovského diktátu bylo nucené postoupení Sudet Německu a dalších československých území Polsku a Maďarsku. Pro mezinárodní prosazení plánů na připojení Sudet k Německu byl rozhodující postoj Velké Británie. Její premiér Chamberlain, stoupenec tzv. politiky appeasementu, věřil v dohodu s Hitlerem, kterého měly uspokojit ústupky mocností. Jak později řekl, nepovažoval za nutné, aby se Británie vojensky angažovala v „nějakém sporu ve vzdálené zemi mezi lidmi, o nichž nic nevíme“. Chamberlain se již 15. září 1938 dohodl s Hitlerem na odstoupení Sudet, Británii však na rozdíl od Francie nevázala s ČSR spojenecká smlouva.
Mnichovská dohoda ani nezachránila mír, ani nevedla k britsko-německé spolupráci, ani neuspokojila Hitlerovy požadavky a ani neuchránila zbytek ČSR před okupací. Navíc také neposloužila sudetským Němcům, kteří byli po válce z Československa vypovězeni.
Na post premiéra Chamberlain rezignoval 10. května 1940 po vpádu německých vojsk do Belgie, Nizozemska a Lucemburska. Jeho nástupcem se stal Winston Churchill.
Chamberlain zemřel 9. listopadu 1940 na rakovinu žaludku.