Popravit vás stále mohou v 54 zemích. Malajsie trest smrti zruší, spasí to přes 1200 odsouzených

nejvyšší smrti

Popravit vás stále mohou v 54 zemích. Malajsie trest smrti zruší, spasí to přes 1200 odsouzenýchNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Malajsie se po Guinee a Mongolsku připojí k zemím, které zakáží trest smrti. Na změně se ve čtvrtek dohodla tamější vláda, zrušeny mají být i všechny již naplánované popravy, informovala agentura APF. Trest smrti se dosud provádí v 54 zemích světa, z vyspělých zemí jej užívá pouze Japonsko a některé státy USA.

Podle ministra spravedlnosti Liew Vui Keonga by v Malajsii měl být zrušen absolutní trest za všechny typy zločinů. Do doby, než vejde rozhodnutí v platnost, mají být i zastaveny popravy již dříve odsouzených. Návrh změny zákona bude zřejmě předložen parlamentu v pondělí, citovala agentura AP ministra Liew Vui Keonga. „Vláda se shodla, že zruší trest smrti. Věřím, že zákon bude brzy změněn,“ konstatoval ministr.

Agentura AP napsala, že v současné době čeká v Malajsii na popravu více než 1200 lidí. Trest smrti oběšením byl doposud v zemi vyměřován za širokou škálu zločinů – od vraždy přes únos a obchodování s drogami až po vlastizradu a terorismus.

Organizace na ochranu lidských práv změnu vítají

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International uvedla, že zrušení trestu smrti v Malajsii by znamenalo obrovský pokrok. „Nelze ztrácet čas, trest smrti patří jen do učebnic dějepisu a měl být už dávno zrušen,“ prohlásil generální tajemník Amnesty International Kumi Naidoo. Připomněl, že 142 zemí světa už trest smrti neuplatňuje.

V letošních parlamentních volbách v Malajsii překvapivě zvítězila opoziční aliance v čele s 92letým Mahathirem Mohamadem nad Národní frontou (BN), která zemi vládla po celou dobu od získání nezávislosti na Británii v roce 1957. Vítězná aliance slíbila, že v zemi sníží míru korupce a zlepší situaci v oblasti lidských práv.

V Evropě pouze Bělorusko

Mnoho asijských zemí, jako například Čína, Singapur, Indonésie, Thajsko a Vietnam, nadále trest smrti uplatňuje.

Asi 85 procent zdokumentovaných poprav připadá podle Amnesty International na pouhé čtyři země – Írán, na který připadá přes 50 procent všech poprav ve světě, Saúdskou Arábii, Irák a Pákistán. Statistika ale nezahrnuje Čínu, kde byly popraveny tisíce lidí; záznamy o trestech smrti jsou tam vedeny jako státní tajemství.

Z evropských zemí uplatňuje hrdelní trest jen Bělorusko. Od roku 1991, kdy získalo samostatnost, bylo k tomuto verdiktu odsouzeno přes 400 lidí, v posledních letech počet poprav radikálně klesá, předloni to byly čtyři popravy, loni dvě. V bývalém Československu byl trest smrti zrušen s účinností od 1. července 1990. Rozsudky smrti vynesené před tímto datem byly změněny na doživotí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Vatikán otočil. Trest smrti dřív řídce povoloval, teď ho rezolutně odmítá

Kdo je silnější? Čínská bojová loď najížděla na americký torpédoborec, dělilo je jen 40 metrů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články