1 Česká ekonomika zpomalila

„Pracujeme pod svým potenciálem“. Ekonomika zpomalila, chybí tisíce lidí

, NOVÉ

Témata: , ,

Ještě nedávno česká ekonomika rostla, na konci prvního pololetí roku 2018 se to ale zlomilo. Zaostáváme i za Polskem a Maďarskem. Ve druhém čtvrtletí zpomalila ekonomika meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí. Do vysvětlování, proč se tak děje, se politikům moc nechce. Za zpomalením české ekonomiky vidí nejčastěji extrémně vysokou zaměstnanost.

Trh práce je dle politiků na svém maximu. „Za hlavní důvod považuji extrémně vysokou zaměstnanost, která v praxi podnikům neumožňuje rozšiřovat výrobní kapacity. Nutno podotknout, že ekonomická situace země je i nadále velmi dobrá,“ uvedl pro deník Echo24 člen rozpočtového výboru a pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Neschopnost efektivně čerpat evropské fondy a získat nové pracovníky a nechuť mladých lidí do podnikání jako důvody vidí exministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „V legislativním prostředí a atmosféře podporované rétorikou premiéra Babiše lidé přestávají mít chuť do podnikání. Mladí lidé častěji odcházejí do zahraničí, nebo raději do zaměstnaneckého poměru, pak chybí dravé a inovativní firmy, které by ukazovaly nové směry a možnosti,“ uvedl Jurečka.

Premiér Andrej Babiš ani ministryně financí Alena Schillerová (oba ANO) na dotaz deníku Echo24, proč ekonomika zpomaluje, neodpověděli.

Dále čtěte: Ekonomika zpomaluje. Ani strýček Si nepomohl

Tuzemská ekonomika je nicméně na hranici svých možností a nemá ani prostor zrychlovat, říkají odborníci. „Úspěšné firmy jedou na plno a na další expanzi nemají v danou chvíli ani technologie, ani zaměstnance,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

„Meziroční zvýšení HDP tak dosáhlo pouze 2,3 procenta a jasně se ukazuje, že česká ekonomika zaostává za svými regionálními protějšky. Maďarský HDP vzrostl o 4,6 procenta a polský podle našeho odhadu přidá 5,2 procenta,“ uvedl vedoucí ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Skeptická je i Hospodářská komora. „ČR je nejprůmyslovější zemí světa. Obsadit kancelářskou pozici není problém, firmy mají problém obsadit dělnické pozice, potřebují zručné lidi do výroby, kteří pracují manuálně. Ale ta naše průmyslovost znamená, že musíme mít někde připravené výrobní kapacity, to znamená stroje, haly a tak dále. Tyto kapacity v ČR nejsou plně využité, pracujeme tedy pod svým potenciálem,“ řekl deníku za Hospodářskou komoru Miroslav Diro. Pokud stát nepřikročí k investicím do technického vzdělávání a přilákání investic s vyšší přidanou hodnotou, bude tuzemská ekonomika čím dál víc odkázána na řemeslně zdatné cizince, dodal Diro.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte:

Ekonomika zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta. Jde o nejnižší hodnotu v regionu

Ministerstvo financí zhoršilo odhad růstu české ekonomiky

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.