V USA kandiduje za republikány neonacista a popírač holokaustu. Ti neví, co s ním
Republikánský nacista
Američtí republikáni řeší ožehavý problém. Nominaci strany do voleb do Kongresu si totiž v jednom z okresů státu Illinois zajistil Arthur Jones – otevřený neonacista, který popírá holokaust. Republikáni již měli několik možností, jak jej odstavit či jinak proti němu vystoupit, ale neučinili tak. Objevují se dokonce názory, že by republikánští voliči žijící v daném okresu měli volit kandidáta demokratů. O případu informuje server Politico.
Republikáni si již nevědí rady, co s Jonesem a jeho kandidaturou dělat. Umožnit mu kandidovat totiž pociťují jako ostudu a známky diletanství nejen americká média, ale také samotní členové Republikánské strany. Vlivný senátor z Texasu a bývalý kandidát na prezidenta USA Ted Cruz dokonce vyzval k tomu, aby zkusili napsat jméno nezávislého kandidáta, či dokonce hlasovali pro kandidáta Demokratické strany. „Tohle je hrozné. Otevřený nacista kandidující do Kongresu,“ napsal na Twitter Cruz.
This is horrific. An avowed Nazi running for Congress. To the good people of Illinois, you have two reasonable choices: write in another candidate, or vote for the Democrat. This bigoted fool should receive ZERO votes. https://t.co/9WYlvCMKaF
— Ted Cruz (@tedcruz) 29. června 2018
S možností hlasovat pro demokrata nesouhlasí současný guvernér státu Illinois, republikán Bruce Rauner. V úterý již poněkolikáté Arthura Jonese vyzval, aby od kandidatury odstoupil. Ten však na jeho dřívější výzvy nereagoval. Další možnost uvádí jeden z republikánkých zákonodárců státu Illinois David McSweeney, který se přiklání k tomu, aby voliči republikánů ještě zkusili hlasovat pro nezávislého kandidáta.
Veterán vietnamské války si nominaci zajistil tím, že republikánská strana v dané oblasti, tedy 3. kongresová oblast ve státě Illinois, nepostavila vlastního kandidáta. V oblasti totiž pravidelně již od sedmdesátých let vítězí kandidáti Demokratické strany. Nynější kongresman Dan Lipinski zde zvítězil již dvakrát a v obou případech získal více než 70 procent hlasů.
Jonesovi tedy podle regulí stačilo nasbírat podpisy 603 oprávněných voličů z dané oblasti, které odevzdal poslední možný den, aby proti němu Republikánská strana nemohla vyslat kandidáta do primárek. O republikánskou nominaci totiž usiloval již v dřívějších letech, ale dosud se mu ji nepodařilo získat. Od roku 1984 se o ní ucházel celkem již osmkrát. „Pokaždé, když jsem kandidoval, tak proti mě buď podali námitku, nebo vyslali jednoho či dva kandidáty, aby ode mě odsáli hlasy,“ prohlásil Jones.
Republikánská strana dosud mohla Jonese odstavit od kandidatury několika způsoby, ale žádný z nich nevyužila. Jones se tedy ze své cesty k volbám mohl dosud radovat. „Přehrál jsem vás. A to jsem hrál podle pravidel, co k tomu dodat,“ vzkázal republikánům Jones.
Jones se zúčastnil války ve Vietnamu a již od sedmdesátých let je politicky aktivním. V minulosti také spolupracoval například s Ku Klux Klanem či Americkou nacistickou stranou. Dodnes popírá Holokaust, tedy masové vyvražďování židů v koncentračních táborech za Druhé světové války, a označuje jej za „největší a nejčernější historii,“ či také za „nic víc než mezinárodní vyděračský podvod židů“.
Zajímavostí je, že při prezidentských volbách v roce 2016 otevřeně podporoval republikánského kandidáta a pozdějšího vítěze Donalda Trumpa. Paradoxem přitom je, že Trumpův zeť a jeden z jeho nejbližších poradců, Jared Kushner, je žid. Jeho prarodiče se dokonce řadí mezi přeživší Holokaustu. Později však uvedl, že svého hlasu lituje, protože se dle něj Trump „obklopuje hordami židů“.