1 Komentář

Andrej Babiš bude platit své klienty

KOMENTÁŘ

Témata: ,

Andrej Babiš velmi dobře ví, kdo jsou voliči a podporovatelé jeho koaličního kabinetu se sociálními demokraty a komunisty. A tomu bude velmi pečlivě přizpůsobovat svou politiku. Jejím základem bude rozesílání přímých finančních částek různým společenským skupinám, z nichž se skládá voličská koalice současné parlamentní většiny. Mezi voliči babišovců, sociálních demokratů a komunistů je proti všem opozičním stranám nadproporční zastoupení lidí, kteří jsou finančně závislí na státu. Andrej Babiš se svou koalicí tak může velmi přímo a velmi viditelně ovlivňovat jejich životní úroveň a tím si kupovat jejich přízeň.

Dnes je zvykem tomu klišovitě říkat populismus. Politika ve své bytostné podstatě je ale především souboj zájmů různých společenských skupin. A společenské skupiny, které volí Andreje Babiše, sociální demokraty a komunisty, jsou z velké části lidé nějak závislí na přímých platbách od státu. Jejich zájmy bude Andrej Babiš a jeho parlamentní většina hájit.

Dá se tedy očekávat zvyšování důchodů, sociálních dávek, ale i nejrůznějších dotací a grantů sympatizantům Babišovy voličské koalice. Bude to hodně nákladné, ale ekonomika je zatím rozjetá na velmi slušné tempo, které by mělo ještě nějakou chvíli vydržet. Andrej Babiš nemá ambici ani v takové chvíli skoncovat s rozpočtovými deficity. On i jeho ministři už několik let předvádí, že státní peníze do infrastruktury a spol. investovat neumí. Takže bude mít v rukách relativně dost peněz na zvyšování přímých plateb svým klientům. A bude určitě při své urputnosti vymýšlet další platby, které by mu přitáhly klienty ze skupin, které žádnou ze stran současné parlamentní většiny dosud nevolí.

Sociální demokraté, komunisté ani babišovci nejsou zrovna preferovanými stranami mladých voličů. Proto je potřeba vymyslet nějaké nové přímé státní platby, za něž by byli vděční a k těmto stranám by je přitáhly. Takže se využije situace, kdy rostou ceny nemovitostí. Banky pod tlakem České národní banky jako regulátora zpřísňují podmínky pro udělení hypoték. A jednou ze skupin, kterých se to zpřísnění dotkne, jsou mladí lidé. Ti nemají na startu pracovní kariéry ani tak vysoké platy, ani tolik úspor, aby především v Praze a v Brně, kde jsou domy a byty čím dál méně dostupné, mohli získat vlastní bydlení. Takže jim Babišova vláda nabídne půjčky na bydlení. To není úplná novinka. Takové programy už z mimorozpočtového Fondu bydlení rozjížděly různé sociálnědemokratické vlády. Teď chce Babiš mladým do 36 let půjčit na velmi nízký úrok jedno procento až 300 tisíc na rekonstrukci bytu, až 1,2 milionu korun na pořízení nového bytu a nejvýše dva miliony korun na stavbu domu.

Mezi důchodci naopak všechny tři strany Babišovy vládní většiny dominovaly. Zvyšování důchodů je proto tradičním hitem. Jenže političtí marketéři Andreji Babišovi jistě řekli, že i mezi seniory jsou rozdíly. Lidé mezi šedesátkou a sedmdesátkou volí jinak než ti starší. A zatímco mezi mladšími penzisty strany Babišovy většiny dominují, ty starší příliš nezaujaly. Proto se Andrej Babiš speciálně zaměřuje na zvyšování penzí pro lidi nad 85 let.

Třetí výraznou skupinou jsou státní zaměstnanci. Ti volí Babiše a sociální demokraty častěji než opoziční strany. Nejsou u nich ale tak dominantní jako u seniorů. Proto se dá čekat silné zvyšování platů. Babiš zatím hraje roli byznysmena a tvrdí, že je proti plošnému přidávání. Velmi pravděpodobně to právě jím skončí. Nepovede to ani k lepším školám, ani úřadům, ale přinese to víc uspokojených voličů.

Čtvrtou skupinou jsou příjemci dotací a různých grantů pro neziskové instituce. Tady má vláda bez schvalování v parlamentu obrovský manévrovací prostor v řádu desítek miliard, kde může selektivně finančně motivovat přesně ty, kdo ji pak budou podporovat ve veřejném prostoru a pracovat na jejím politickém marketingu.

Dokud česká ekonomika poroste, tento model klientských transferů bude fungovat. Než přijde nějaká případná krize.

Spokojenost klientů bude vytvářet kouřovou clonu nad Babišovými zásahy do klíčových státních institucí a jejich postupným ovládáním. Stejně jako bude úspěšně kamuflovat, že tato vláda promarňuje čas k tomu, aby vytvořila podmínky pro přeřazení české ekonomiky na sofistikovanější úroveň s vyšší přidanou hodnotou a vyššími platy.

 

 

 

 

 

 

Z nového čísla Konec Babišova prvního sluhy. Jaroslav Faltýnek, nejcennější kůň ze stáje AB

Echo týdne: Karta, hromy blesky a holé ruce ● Kauza: Huawei, Huawei, Huawei ● Komentář: Brexit nekončí, Mayová však ano ● Recenze: Proč zešílela tetička

U transplantací se nepředbíhá S Pavlem Pafkem nejen o tom, jak najít dobrého lékaře
Rok ruských zbraní Sovětské kořeny Putinových „trumfových karet“

/
analytička

Zabývá se politikou a ekonomikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně komentuje ekonomiku pro Český rozhlas a Českou televizi.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.