1 VÝROČÍ SRPNA 68

Výročí okupace: „Zakázaná“ Kubišová na Václaváku i rudé trenýrky v ulicích

, AKTUALIZUJEME

Témata: , , ,

Před padesáti lety vjely sovětské tanky do ulic československých měst a rozdrtily naděje československých občanů na reformu zkostnatělého totalitního režimu. Invazi vojsk Varšavské smlouvy, která započala dvacet let tuhé normalizace československého národa, připomenou koncerty, filmy i výstavy. Připomínku zahájí dopolední pietní akt před budovou Českého rozhlasu. Vrcholem pak bude koncert na Václavském náměstí.

Připomínku výročí srpnových událostí roku 1968 zahájí v 11 hodin před budovou Českého rozhlasu pietní akt k uctění památky padlých za účasti předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD), předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka i premiéra Andreje Babiše (oba ANO). Naopak se neočekává účast prezidenta Miloše Zemana. 

Čtěte také: Zeman při výročí okupace oželí projev i pietu. Vyšle jen zástupce kanceláře

Český rozhlas nabídne předpremiéru filmu Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka a krátký film o událostech roku 1968 z pohledu pěti režisérů ze zemí Varšavské smlouvy s názvem Okupace 68. Akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí, na kterém zazní největší hity roku 1968 v podání současných zpěváků. Vystoupí Marta Kubišová, Marta Jandová, Aneta Langerová, Lucie Bílá, Tereza Černochová, Jana Kirschner, Vojta Dyk, Matěj Ruppert, Xindl X, Honza Křížek, La Putyka, Petr Malásek a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Události 21. srpna 2018 v Praze
11:00 Slavnostní pietní akt před budovou Českého rozhlasu
16:30 Pietní akt organizovaný ODS u Rudolfina, pokračovat bude dále průvodem na Klárov
18:00 Bohoslužbu v kostele Matky Boží před Týnem odslouží mši za oběti okupace litoměřický biskup Jan Baxant.
19:00 Shromáždění v Muzeu Kampa, hostem bude Jaroslav Gorbaněvský, zástupce osmi statečných občanů, kteří v srpnu 1968 protestovali na Rudém náměstí v Moskvě proti okupaci Československa a byli za to vězněni a týráni.
20:00 Koncert na Václavském náměstí s hity 60. let
22:00 Shromáždění u pomníku Jana Palacha na Václavském náměstí, bude zde hořet symbolická pochodeň

Na sociálních sítích řada lidí vyzývá k vyvěšování rudých trenek jakožto symbolu odporu k prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten se ústy mluvčího Jiřího Ovčáčka odmítl k výročí okupace oficiálně vyjádřit a nebude se účastnit ani pietních aktů. Další uživatelé sociálních sítí se zas ohrazují proti spojování invaze sovětských vojsk v roce 1968 se současným prezidentem Milošem Zemanem. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka pak vyvěšení rudých trenek znamená souhlas s okupací.

Invazi si hudebníci připomenou také v žižkovské hospodě U Vystřelenýho oka, kde 21. srpna vzpomínková akce přivede na podium trio Vladimíra Merty, Jana Hrubého a Ondřeje Fencla, hudební skupinu Energit či Karla Kahovce s jeho George & Beatovens.

Čtěte také: Červené trenýrky vlají na šestitisícovce. „Ať si je tam Hrad spálí“

Události roku 1968 připomenou také pražské galerie a muzea. Například nejlepší fotografie ze soutěžního projektu Českého rozhlasu a společnosti Czech Photo mohou zájemci vidět v pražské galerii Czech Photo Centre. Za nejzdařilejší vybrala porota snímek Břetislava Hyblera Raněný na nosítkách. „Hodnotili jsme zachycení události, celkovou estetiku a pohotovost, s jakou fotografie v extrémně vypjaté situaci vznikla. Na vítězném záběru se setkaly všechny prvky, které charakterizují osudný den 21. 8. 1968: přijíždějící tank, hořící město, záchrana zraněného,“ uvedl člen poroty Herbert Slavík. V prostorech Czech Photo Centre se současně koná výstava fotografií Oldřicha Škáchy Okupace 1968.

V Muzeu Policie ČR už 20. srpna zahájí výstavu fotografií z okupace 1968 s názvem Smutek těch dní aneb týden poté… Autorem fotografií je Václav Berdych. Ve stejný den začne ve Skautském institutu výstava fotografií Rolanda Berauera z okupace 21. srpna 1968 za osobní účasti autora.

Muzeum hl. města Prahy zahájí 21. srpna výstavu s názvem Srpen 1968 v Praze. Zúčastní se televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková, která v televizním vysílání jako první informovala o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Galerie Millennium v expozici Okupace 68 vystaví díla výtvarníků Ivana Steigera, Vladimíra Jiránka, Adolfa Hoffmeistera, Jiřího Kalouska a dalších, která jsou jejich reakcí na dění roku 1968. Praha 10 si vstup cizích vojsk připomene výstavou dobových fotografií, které umístí na velkoplošné panely v Malešickém parku.

Národní galerie ve Veletržním paláci zahájí trojici výstav – cyklus fotografií Josefa Koudelky Invaze 68, malby Jiřího Petrboka Hořící srdce a výstavu Záhada Čapkova koberce. V den výročí okupace bude volně přístupná výstava Jiřího Koláře, jejíž součástí je jeho Týdeník 1968.


Čtěte dále: Bylo nepředstavitelné nechat Československo jít, vzpomíná bulharský velitel

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.