1 VÝROČÍ SRPNA 68

Výročí okupace: „Zakázaná“ Kubišová na Václaváku i rudé trenýrky v ulicích

, AKTUALIZUJEME

Témata: , , ,

Před padesáti lety vjely sovětské tanky do ulic československých měst a rozdrtily naděje československých občanů na reformu zkostnatělého totalitního režimu. Invazi vojsk Varšavské smlouvy, která započala dvacet let tuhé normalizace československého národa, připomenou koncerty, filmy i výstavy. Připomínku zahájí dopolední pietní akt před budovou Českého rozhlasu. Vrcholem pak bude koncert na Václavském náměstí.

Připomínku výročí srpnových událostí roku 1968 zahájí v 11 hodin před budovou Českého rozhlasu pietní akt k uctění památky padlých za účasti předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD), předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka i premiéra Andreje Babiše (oba ANO). Naopak se neočekává účast prezidenta Miloše Zemana. 

Čtěte také: Zeman při výročí okupace oželí projev i pietu. Vyšle jen zástupce kanceláře

Český rozhlas nabídne předpremiéru filmu Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka a krátký film o událostech roku 1968 z pohledu pěti režisérů ze zemí Varšavské smlouvy s názvem Okupace 68. Akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí, na kterém zazní největší hity roku 1968 v podání současných zpěváků. Vystoupí Marta Kubišová, Marta Jandová, Aneta Langerová, Lucie Bílá, Tereza Černochová, Jana Kirschner, Vojta Dyk, Matěj Ruppert, Xindl X, Honza Křížek, La Putyka, Petr Malásek a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Události 21. srpna 2018 v Praze
11:00 Slavnostní pietní akt před budovou Českého rozhlasu
16:30 Pietní akt organizovaný ODS u Rudolfina, pokračovat bude dále průvodem na Klárov
18:00 Bohoslužbu v kostele Matky Boží před Týnem odslouží mši za oběti okupace litoměřický biskup Jan Baxant.
19:00 Shromáždění v Muzeu Kampa, hostem bude Jaroslav Gorbaněvský, zástupce osmi statečných občanů, kteří v srpnu 1968 protestovali na Rudém náměstí v Moskvě proti okupaci Československa a byli za to vězněni a týráni.
20:00 Koncert na Václavském náměstí s hity 60. let
22:00 Shromáždění u pomníku Jana Palacha na Václavském náměstí, bude zde hořet symbolická pochodeň

Na sociálních sítích řada lidí vyzývá k vyvěšování rudých trenek jakožto symbolu odporu k prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten se ústy mluvčího Jiřího Ovčáčka odmítl k výročí okupace oficiálně vyjádřit a nebude se účastnit ani pietních aktů. Další uživatelé sociálních sítí se zas ohrazují proti spojování invaze sovětských vojsk v roce 1968 se současným prezidentem Milošem Zemanem. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka pak vyvěšení rudých trenek znamená souhlas s okupací.

Invazi si hudebníci připomenou také v žižkovské hospodě U Vystřelenýho oka, kde 21. srpna vzpomínková akce přivede na podium trio Vladimíra Merty, Jana Hrubého a Ondřeje Fencla, hudební skupinu Energit či Karla Kahovce s jeho George & Beatovens.

Čtěte také: Červené trenýrky vlají na šestitisícovce. „Ať si je tam Hrad spálí“

Události roku 1968 připomenou také pražské galerie a muzea. Například nejlepší fotografie ze soutěžního projektu Českého rozhlasu a společnosti Czech Photo mohou zájemci vidět v pražské galerii Czech Photo Centre. Za nejzdařilejší vybrala porota snímek Břetislava Hyblera Raněný na nosítkách. „Hodnotili jsme zachycení události, celkovou estetiku a pohotovost, s jakou fotografie v extrémně vypjaté situaci vznikla. Na vítězném záběru se setkaly všechny prvky, které charakterizují osudný den 21. 8. 1968: přijíždějící tank, hořící město, záchrana zraněného,“ uvedl člen poroty Herbert Slavík. V prostorech Czech Photo Centre se současně koná výstava fotografií Oldřicha Škáchy Okupace 1968.

V Muzeu Policie ČR už 20. srpna zahájí výstavu fotografií z okupace 1968 s názvem Smutek těch dní aneb týden poté… Autorem fotografií je Václav Berdych. Ve stejný den začne ve Skautském institutu výstava fotografií Rolanda Berauera z okupace 21. srpna 1968 za osobní účasti autora.

Muzeum hl. města Prahy zahájí 21. srpna výstavu s názvem Srpen 1968 v Praze. Zúčastní se televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková, která v televizním vysílání jako první informovala o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Galerie Millennium v expozici Okupace 68 vystaví díla výtvarníků Ivana Steigera, Vladimíra Jiránka, Adolfa Hoffmeistera, Jiřího Kalouska a dalších, která jsou jejich reakcí na dění roku 1968. Praha 10 si vstup cizích vojsk připomene výstavou dobových fotografií, které umístí na velkoplošné panely v Malešickém parku.

Národní galerie ve Veletržním paláci zahájí trojici výstav – cyklus fotografií Josefa Koudelky Invaze 68, malby Jiřího Petrboka Hořící srdce a výstavu Záhada Čapkova koberce. V den výročí okupace bude volně přístupná výstava Jiřího Koláře, jejíž součástí je jeho Týdeník 1968.


Čtěte dále: Bylo nepředstavitelné nechat Československo jít, vzpomíná bulharský velitel

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.