Český export profituje z Erasmu
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Proexportně zaměřená česká ekonomika posílá přes 80 procent svých vývozů do zemí Evropské unie. Pro domácí byznys má proto velký význam pracovní síla, která se domluví cizími jazyky a dobře zná tamní zvyklosti a kulturu. Právě v tomto mu nezanedbatelně pomáhá naše členství v Evropské unii.
Zatímco před vstupem republiky do unie bylo studium v zahraničí výsadou majetných rodin, po něm získaly tuto možnost stovky tisíc studentů. Možnost absolvovat pár měsíců na škole nebo ve firmě v jiné zemi využívá od našeho rok od roku stále více lidí. Zatímco například ve školním roce 2007–08 vyjelo 5587 českých studentů, v roce 2013–14 to bylo 7510 a v roce 2015–16 už 8104. Celkem vyrazilo do zahraničí programem Erasmus, který podporuje zahraniční mobilitu vysokoškolských studentů a pedagogů a spolupráci ve vysokoškolském vzdělávání v Evropě, kolem 300 tisíc Čechů a Češek.
Podle Evropské komise mají ti, kteří studovali v zahraničí, o 42 procenta větší šance najít zaměstnání než ti, kteří tuto možnost neměli. „Nejde zdaleka pouze o to, že se mladí lidé naučí cizí jazyk. Ta škála přínosů je mnohem bohatší. Osamostatní se v novém prostředí, poznají novou kulturu a jiný pohled na svět a udělají si kontakty a přátele v zahraničí. To všechno přispívá k tomu, že lépe hledají zaměstnání, a profitují z toho i jejich zaměstnavatelé,“ říká Magdaléna Frouzová, tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR.
Čeští studenti nejraději jezdí do Německa, Španělska a Francie. Obliba Německa do jisté míry kopíruje význam této země pro české podniky – celá třetina našeho exportu míří právě tam.
Česko je navíc populární destinací pro studenty z jiných zemí Evropské unie pravidelně se umísťuje mezi pomyslnými TOP 10. Nejraději sem jezdí studenti ze Španělska, Francie, Německa a Polska.
Do Česka také jezdí o něco více studentů, než kolik jich vyjíždí. Například v akademickém roce 2016–2017 jich sem přijelo na studijní pobyt 10 532, vyjelo „jen“ 7891 Čechů. Jelikož zahraničí studenti v Česku žijí a konzumují, dá se rovněž říct, že Erasmus přináší Česku také peníze na spotřebě a na daních.
Erasmus nepodporuje jen studenty, nýbrž také pedagogy a učňovské praxe. Získat umístění na praxi v podnicích v zahraničí se podaří asi třetině uchazečů.
Erasmus běží už 30 let a za tu dobu s ním vyjelo do světa na zkušenou přes devět milionů lidí. Vzniklo zároveň nemálo vztahů: Evropská komise oficiálně odhaduje, že se z nich narodil milion miminek. Ty pravděpodobně vyrůstají bilingválně a automaticky pojímají více kultur.
Zajímavé také je, že s Erasmem vyjelo více žen než mužů.