1 kritika BIS

Naše kontrarozvědka patří mezi nejlepší v Evropě, ohradil se Hamáček vůči Zemanovi

NOVÉ

Témata: , ,

Místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) se ohradil vůči kritice prezidenta Miloše Zemana namířené proti Bezpečnostní informační službě (BIS). „Máme jednu z nejprofesionálnějších kontrarozvědek v Evropě,“ uvedl ministr vnitra. Zeman tvrdě zkritizoval zpravodajskou službu BIS a její výroční zprávu za loňský rok, když pracovníky služby označil za „čučkaře“ a přidal, že o ruském a čínském vlivu jen bez doložení „plácá“, zatímco BIS naopak selhává v odhalování islámských teroristů na českém území. Kromě Hamáčka se proti výrokům prezidenta vymezila i samotná BIS a řada dalších politiků.

„Jako místopředseda vlády a ministr vnitra jsem s prací BIS spokojen, naše kontrarozvědka patří mezi nejprofesionálnější v Evropě. Kritice prezidenta nerozumím,“ napsal Hamáček na Twitter.

BIS tento týden zveřejnila zprávu, v níž varuje před ruskými a čínskými špiony, kteří mimo jiné působí na ruském a čínském velvyslanectví. Čína podle rozvědky využívala ke zpravodajské činnosti i členy delegací. BIS upozornila na lehkovážný přístup českých politiků a státních zaměstnanců, z něhož cizí zpravodajci těží.

Podle Zemana ale ve výročních zprávách ale nejsou žádné důkazy o konkrétních ruských nebo čínských špionech v Česku. Ve čtvrtek v TV Barrandov označil výroční zprávu za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. Podle něj BIS naopak selhává v odhalování islámských teroristů na českém území.

Zeman upozornil, že čte i neveřejnou část těchto zpráv, v níž by očekával konkrétní důkazy. „Doufám, že neprozrazuji žádné jiné státní tajemství, než je tajemství o neschopnosti BIS, když vám řeknu, že za těch šest let není žádný konkrétní údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jednoho jediného, ať už ruského nebo čínského, špiona,“ řekl prezident.

Zemanovo tvrzení odmítá i samotná BIS. „O všech aktivitách informujeme naše adresáty. Řídí nás vláda a kontroluje sněmovní komise pro kontrolu BIS a výbor pro bezpečnost. Všechny tři orgány nám vyslovily v poslední době jednomyslně poděkování za službu pro ČR,“ uvedla na Twitteru.

Prezidentův výrok sklízí navíc kritiku u opozice. Kontrarozvědky se zastal například člen bezpečnostního výboru sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL): „Oceňuji práci BIS. Ten včerejší úšklebek s „čučkaři” bylo kladné hodnocení jejich práce. Víc bych se k tomu včerejším blábolu nevyjadřoval. Nemá to relevanci, ani váhu.“

Podobným stylem jako Hamáček mluvil lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Zdůraznil vysokou efektivitu české kontrarozvědky: „Jen pro informaci . Ti „čučkaři“ jsou podle izraelských tajných služeb třetí nejefektivnější služba v EU. A podle Američanů patří dlouhodobě mezi 5 nejlepších služeb v Evropě. Možná to chce méně chodit pařit na ruskou ambasádu a více mluvit se spojenci.“

Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) pracuje Zeman na destrukci systému. „Prezident republiky veřejně zpochybňuje jednu z klíčových bezpečnostních složek státu. Málokdo pracuje na destrukci systému tak usilovně, jako Zeman,“ uvedl na Twitteru.

Čtěte také: Jsou to čučkaři a plácají. Zeman se tvrdě pustil do BIS. Ta jeho kritiku odmítla

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.