„Být všichni zodpovědní jako já, máme se líp.“ Maláčová viní Babiše a ODS z ničení rozpočtu
ZVYŠOVÁNÍ DŮCHODŮ
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhne zvýšení důchodů o 200 až 300 korun nad zákonnou valorizaci. Řekla to v pořadu Partie na televizi Prima. Zvýšení minimální mzdy podle ní není nyní na stole, bude se řešit v srpnu. Jakékoliv zvýšení důchodů nad zákonnou valorizaci je nerealistické a populistické, reagoval ekonom a bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Podle ministryně je také šance schválit návrh důchodové reformy ještě do podzimních voleb.
Podle Maláčové je třeba udržet tempo růstu důchodů. „Cítíme, že se bude zdražovat. Navrhuji stejnou částku pro všechny – 300 korun,“ řekla. Podle Hampla však Maláčová vyvyšuje jednu část obyvatel nad ostatní. „Myslíte si, že si za cizí peníze koupíte hlasy. V této situaci je nezodpovědné jakékoliv zdražování nad rámec valorizace. Senioři žádnou ztrátu nebo ohrožení příjmu nezaznamenali,“ uvedl Hampl.
Bývalý viceguvernér ČNB pak Maláčovou obvinil z toho, že pouze hledá předvolební dárky. „Nedělejte před volbami ještě větší sekeru do veřejných financí zbytečnými dárečky. Pojďme veřejné rozpočty dostat do rozumné rovnováhy. Jakékoli zvyšování důchodů nad rámec zákonné valorizace je nezodpovědné a populistické,“ řekl Hampl.
„Babiš s ODS nás zadlužili“
Maláčová pak obvinila svého koaličního partnera hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše (ANO) z ničení státního rozpočtu. „Zadlužení České republiky je obrovské, zejména kvůli nákladům na koronakrizi, stejně jako jinde ve světě. Zároveň jsme se střelili do nohy nezodpovědným zrušením superhrubé mzdy. Za to může pan Babiš a ODS,“ vyjádřila se Maláčová.
„Nemohu připustit, že když pan Babiš a ODS zničí státní rozpočet, tak aby to odnesli senioři. Jsem sociální demokratka,“ řekla Maláčová a dodala, že je třeba dodatečné příjmy hledat u zdanění nadnárodních korporací a u bohatých lidí. „Pojďme zvýšit daně těm, kteří je zatím neplatí. Nemůžeme udělat další rozdíl mezi chudými a bohatými,“ uvedla s tím, že navrhuje zavedení 7% digitální daně.
Šéfka resortu práce se také pochválila za zodpovědnost. „Poslední tři roky jsem šetřila na provozu jako nikdo předtím. V meziročním srovnání jsem ušetřila průměrně 5 procent provozních nákladů, snížila jsem počty úředníků. Všichni nejsou tak zodpovědní jako já, jinak bychom se měli lépe,“ uvedla Maláčová.
Zákonná valorizace na příští rok by měla činit v průměru 450 korun měsíčně. Průměrný starobní důchod překročil letos hranici 15 000 korun. Na konci prvního čtvrtletí vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení v průměru starobní penzi 15 351 korun.
Vláda ANO a ČSSD při svém nástupu slíbila, že průměrný důchod do letošních podzimních sněmovních voleb dosáhne 15 000 korun. Prosadila v minulých letech dvakrát vyšší přidání, než nařizoval zákon. Pro loňský rok to bylo o 151 korun a pro předloňský o 300 korun. Podle zákona by se přidávalo v minulém roce průměrně o 749 korun a v předminulém o 600 korun měsíčně. Loni navíc prosadil kabinet mimořádný jednorázový příspěvek 5000 korun.
Maláčová: Reforma penzí se dá stihnout do podzimních voleb
Návrh důchodové reformy se dá při dobré vůli schválit ještě do podzimních voleb, myslí si Maláčová. Udělá pro to maximum, v příštím týdnu obejde všechny poslanecké kluby, dodala.
Podle Hampla reforma znamená uvedení do souladu rostoucí počet důchodců s počtem těch, kteří platí daně a sociální pojištění. Maláčová uvedla, že reforma spočívá v tom, aby ten, kdo celý život pracoval, dostal spravedlivý důchod. Hampl reagoval slovy, že její návrh nevede k udržitelnosti systému penzí, naopak k jeho neudržitelnosti.
Návrh reformy penzí, který představila Maláčová, projedná Legislativní rada vlády 1. července. Teprve poté o něm může jednat vláda. Ministerstvo práce předložilo návrhy novel 7. května. „Legislativní rada vlády má návrhy zákonů projednat a zaujmout k nim stanovisko do 60 dnů od jejich předložení vládě, což je skutečnost ministerstvům všeobecně známá, kterou musí vždy zohlednit při vytváření harmonogramu přípravy návrhů zákonů, zejména pak tehdy, jde-li o natolik zásadní návrhy jako v tomto případě,“ uvedl mluvčí rady Vladimír Řepka.
Maláčová svou reformu představila loni v prosinci. Tvoří ji tři důchodové novely. První počítá se zavedením minimální penze ve výši 28 procent průměrné mzdy, druhá s dřívější penzí pro pracovníky v náročných profesích a třetí s bonusem 500 korun za vychované dítě. Ostře proti je ministerstvo financí. Podle něj navrhované změny udržitelnost systému penzí ještě zhoršují a příjmy na důchody neřeší. Podobné výhrady měly i některé další resorty.
Babišova vláda si reformu penzí stanovila ve svém programu jako první ze svých šesti strategických směrů. Dohodu na podobě reformních změn ale koalice nemá. Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už před několika měsíci prohlásila, že tento kabinet komplexní důchodovou reformu nepředloží a na přijetí změn není do voleb už dost času. Deník N informoval o tom, že návrh Maláčové odmítli premiérovi poradci.
O reformě jednala komise pro spravedlivé důchody. Na přesné podobě reformních změn se neshodla. Podle šéfky komise Danuše Nerudové byla ale shoda na principech.