Žádné slevy pro všechny. Vláda představila opatření proti energetické chudobě a zrušila Antivirus B
VLÁDA VS. ENERGIE
Vláda dnes schválila soubor opatření, který připravovala skupina ministrů financí, práce, průmyslu a životního prostředí kvůli vysokým cenám energií. Lidem má pomoci zvýšení příspěvku na bydlení, v souvislosti s tím se připravuje návrh novely zákona o státní sociální podpoře. Využít bude možné také mimořádnou okamžitou pomoc, pro podnikatele se rozšíří program Záruka v souvislosti s vynucenou změnou dodavatele energií. Vláda zároveň oznámila, že od 1. ledna pozastavuje program Antivirus B.
"Místo plošné pomoci chceme pomáhat adresně, chceme pomáhat konkrétně a chceme se zaměřit přesně na ty lidi, kteří jsou postiženi energetickou chudobou," řekl premiér Petr Fiala (ODS). Adresná pomoc podle něj méně zatíží státní rozpočet.
Vláda připravila pomoc lidem postiženým energetickou chudobou, domácnostem pomůže navýšení příspěvku na bydlení a mimořádná okamžitá dávka, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil zmrazení platů ve veřejné sféře, poodhalil plány ke snížení státního rozpočtu a od 1. ledna vláda pozastaví program Antivirus B.
Na odpočinek není čas. Vláda zasedá i mezi svátky. pic.twitter.com/StGZSaXM82
— Petr Fiala (@P_Fiala) December 29, 2021
Vláda chce navýšit příspěvek na bydlení, avizovaný skokový nárůst nákladů domácností na energie však podle kabinetu nelze promítnout do pravidelné úpravy částek normativních nákladů na bydlení. Potřeba je novela zákona o státní sociální podpoře, která bude vládě předložena 5. ledna. Obsahem novely bude navýšení k normativním nákladům na bydlení pro rok 2022 tak, aby bylo pokryté zvyšování cen energií nebo rozšíření nároku na příspěvek na bydlení i pro podnájemní bydlení, dosud se příspěvek týkal pouze nájemního a vlastnického bydlení. Novela obsahuje i zmocnění pro vládu částky mimořádného navýšení v průběhu roku upravit v případě, kdy se odhad vývoje cen významně zvýší. Státní rozpočet bude novela stát 2,5 až tři miliardy korun. O příspěvek lze požádat až tři měsíce zpětně.
Další opatření, mimořádná okamžitá pomoc, má domácnostem pomoci jednorázově s úhradou nedoplatků, případně pomoci s jinými nutnými výdaji, na které domácnostem po úhradě nezbývají vlastní peníze. Základním předpokladem je, že domácnost přešla v dodávkách energií na standardní produkt a má k dispozici vyúčtování záloh za energie za období v režimu dodavatele poslední instance (DPI). Pomoc je určena rodinám, které by se vlivem uhrazení nedoplatků dostaly do hmotné nouze. Nově se umožní do odůvodněných nákladů na bydlení zohlednit i hypotéky či další závazky, jako jsou například leasingy. Posuzuje se příjem žadatele i ostatních členů rodiny a majetek.
Podnikatelé, kterým přestali dodavatelé energie poskytovat služby kvůli ukončení činnosti, a kteří tak byli nuceni odebírat po přechodnou dobu energie od DPI a následně uzavřeli smlouvy s novým dodavatelem energií, mohou využít program Záruka. Nový produkt se jmenuje "Vynucená změna dodavatele energie". Poskytuje se v rámci programu Záruka 2015 až 2023.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou chce poskytovat záruky až do 80 procent jistiny zaručovaného úvěru, jehož maximální výše může být dva miliony korun. Doba ručení bude až dva roky. Podnikatelům to má pomoci překlenout období spojené s prudkým nárůstem cen energií a umožní jim snadnější přístup k úvěrům od komerčních bank na pokrytích zvýšených provozních nákladů.
Pro poskytnutí této záruky musí podnik doložit, že se ceny energií zvýšily po 13. říjnu 2021, a to o více než 100 procent. Pokud podnikatelé odebírají energie od DPI, mohou požádat o podporu poté, co uzavřeli standardní smlouvy s dodavatelem.
Konec programu Antivirus B předpokládala Hospodářská komora
Vláda od 1. ledna pozastavuje vyplácení příspěvku B z programu Antivirus, doplatí podporu za listopad a prosinec, uvedl ministr Jurečka. Program Antivirus B má bránit propouštění. Při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin dorovnává 60 procent náhrady mzdy do 29.000 korun. Minulá vláda schválila, že příspěvek budou firmy moci čerpat od začátku listopadu do konce února.
Vyúčtování za listopad v rámci Antiviru B podalo podle materiálu ministerstva práce a sociálních věcí, zatím 2128 zaměstnavatelů, kteří si nárokují 141,9 milionu korun.
Antivirus B jsme se dnes na jednání vlády rozhodli pozastavit od 1.1.2022, pokud to bude nutné, tak jsme připraveni zvážit jeho pokračování.
— Marian Jurečka (@MJureka) December 29, 2021
Antivirus A dál funguje a chceme co nejdříve dokončit notifikaci Kurzarbeitu, přes který by bylo možné pomoci cíleněji.
Hospodářská komora (HK) pozastavení vyplácení Antiviru B předpokládala, a to vzhledem ke snaze nové vlády o úpravu veřejných rozpočtů i možné nejistotě ohledně fungování státních financí v době rozpočtového provizoria. Komora věří tomu, že se podaří najít řešení pro firmy zasažené protiepidemickými opatřeními, které nebude mít příliš pokřivující vliv na trh a neohrozí konsolidaci státního rozpočtu, řekl to mluvčí HK Miroslav Diro.
Do detailního hodnocení kroku nové vlády se HK podle Dira nechce pouštět. "Pouze poznamenáváme, že jsme onu komplexitu pokračování Antiviru vždycky vnímali, protože máme v komoře zastoupené různé podnikatele, jak ty, kterým vláda omezuje podnikání, tak i ty, kterým se naopak daří lépe, ale vlivem zakonzervování zaměstnanců za pomocí vládních programů jim tito zaměstnanci chybí. V zájmu těch postižených jsme odpovědně, nikoliv maximalisticky, diskutovali o pokračování Antiviru s předchozí vládou," uvedl.
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a viceprezident HK Tomáš Prouza předpokládá, že se protiepidemická opatření budou spíše rozvolňovat a firmy nebudou potřebovat tolik pomoci. "Vláda by ale měla rychle dotáhnout notifikaci kurzarbeitu, aby jej mohla využít v případě zhoršení situace," řekl.