2 Terry Gilliam v Karlových Varech

Politická korektnost ubližuje filmu. Chci být černá lesba, řekl režisér Monty Pythonů

NOVÉ

Témata: ,

Režisér a člen někdejší slavné komediální skupiny Monty Pythonův létající cirkus Terry Gilliam dnes na tiskové konferenci v Karlových Varech řekl, že už nechce patřit do skupiny bílých mužů, na které se dnes všechno svádí. Chci být černá lesba, řekl v nadsázce. Politická korektnost podle něj ubližuje filmu. „Musíte pokrýt úplně každou skupinu na planetě – možná ani portugalská herečka nemůže hrát Španělku, protože nemůže vědět, jaké to je být Španělkou,“ řekl s odkazem na Joanu Ribeirovou, která právě takovou roli ztvárňuje v jeho dlouho očekávaném filmu na donquijotské téma.

Gilliam reagoval na novinářský dotaz, co si myslí o nedávném rozhodnutí britské BBC neodvysílat novou komedii Monty Pythonů. Právě s odkazem na to, že v komedii figuruje jen šest bílých mužů a je málo multikulturní. „Rozplakalo mě to,“ řekl dnes Gilliam. Fakt, že v komedii nemůže být zastoupeno šest bělochů… že každý musí být odněkud….byla to hloupá poznámka,“ řekl k výroku šéfa oddělení zábavy v BBC Shanea Allena.

Gilliam se ale k současné situaci staví s nadsázkou, má pro své lesbické alter ego už i jméno – Lorreta. „Měli jsme ve skupině jednoho Američana a jednoho gaye...dnes musíte mít ve filmu pokrytého úplně každého na planetě. To nemusíte mít herce, můžete si najmout normální lidi, ale bude to asi pěkně nudné,“ uvedl. „Nestačí mi být transgenderový, chci být transdruhový!“ dovedl ve stylu svého humoru situaci k absurditě.

Čtěte také: Provařené dny 5: Začínají pršet souvislosti

Terry Gilliam ve Varech představuje svůj snímek Muž, který zabil Dona Quijota, na němž pracoval s velkým úsilím přes 20 let. S Ribeirovou dnes novináře pozdravili českým Ahoj, herečka přidala ještě Děkuji a řekla, že umí i další slova, ale nebude je říkat. „Naučili jsme se je od prezidenta vaší nádherné země, který šíří slovní zásobu vašeho jazyka po světě,“ řekl Gilliam, zjevně poučený některými událostmi z české politiky. České prostředí ale sám zná, dnes několikrát připomněl Haškova dobrého vojáka Švejka, jehož přístup ke světu má rád.

„Zbožňuji Švejka, na bratrech Grimmech jsme pracovali v Praze,“ připomněl film Kletba bratří Grimmů a své kontakty s Českem. „Češi vždycky přežijí a ještě se tomu zasmějí jako Švejk. Je skvělý, jde dopředu a směje se,“ řekl s tím, že takový postoj je ocenitelný zvláště v dnešní době. „Svět je plný absurdit, naštěstí pak zemřeme a ta absurdita skončí,“ řekl milovník absurdního humoru a nadsázky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ženy v ohrožení: Žebříček států, které jsou pro něžné pohlaví nejnebezpečnější

Zákaz flirtování v Netflixu. Pracovníci se na sebe mohou dívat jen 5 vteřin

Z nového čísla Muž, který byl u všeho. Co nám o Winstonu Churchillovi sděluje nová biografie

Echo týdne: Nahý Babiš, stát zabiják a schodek ● Kauza: Odvrácené tváře dotačního zázraku ● Komentář: Na nic nesahat ● Rozhovor: Doufám, že nejste úplně slepí ● Umění a kritika: Nejblíž z Čech je do Saska

Sněmovna pátým kolem u vozu Vládní koalice, která nemaká
FILMOVÝ SPECIÁL: Zvukař na place musí být trochu voják S Jakubem Juráskem o zvukařském řemesle ve filmu

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.