Zvažujeme zavedení válečné daně, oznámil ministr Stanjura

VÁLEČNÁ DAŇ V ČESKU

Zvažujeme zavedení válečné daně, oznámil ministr Stanjura
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Foto: Jan Zatorsky
1
Ekonomika
Sdílet:

Vláda Petra Fialy vážně zvažuje zavedení takzvané válečné daně, která by znamenala mimořádné zdanění neočekávaného zisku. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Opozice má proti válečné dani výhrady. Plán se nelíbí hnutí ANO, ani SPD. Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že jde o čirý vládní populismus.

„Jsem proti sektorové dani, tedy kdy se na nějaký sektor uvalí dodatečná daň. Vážně ale debatujeme zavedení něčeho, co bych nazval jako válečnou daň,“ potvrdil Stanjura ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Na úrovni vlády zvažujeme, že bychom takovou mimořádnou daň zavedli v okamžiku, kdy mají firmy mimořádné zisky nikoliv kvůli lepším službám, produktům či více zákazníkům, ale z důvodu vnějších okolností. To není sektorová daň,“ vysvětlil Stanjura.

Stanjura opakovaně uvedl, že kabinet rozhodne o řadě ekonomických opatření zhruba do 10. září. Ve vysílání CNN Prima NEWS nechtěl prozradit, kterých segmentů nebo firem by se daň mohla týkat. „Debaty nejsou uzavřené, tudíž nemohu být konkrétní. Dotkne se to jen velmi úzké skupiny firem,“ dodal ministr.

Proti válečné dani je ANO i SPD

V minulosti Stanjura naznačil, že by mohlo jít o energetický či bankovní sektor. Proti potenciální válečné dani se staví sněmovní opozice. Pokud by byla válečná daň zavedena u energetického sektoru, 1. místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček by to považoval za čirý populismus.

„Překvapuje mě to dvojnásob u vlády, která se tvářila, že je pravicová. Jestliže se jedná o neočekávaný zisk energetických společností, tak jde vlastně o tři firmy. Z nich jednou je ČEZ. Místo toho, aby si z něj vláda stáhla peníze, tak mu ještě peníze půjčuje, a k tomu chystá jeho zdanění, to je úplné panoptikum,“ kritizoval Havlíček.

S válečnou daní nesouhlasí ani hnutí SPD. „Zvyšovat či zavádět nové daně bychom měli až v situacích, kdy už nám nezbude nic jiného. Je tu mnoho jiných variant. SPD navrhuje takzvaný sociální tarif, tedy že by se energie prodávaly přímo českým firmám a nešly přes burzu v Lipsku, kde se ty neočekávané zisky tvoří,“ uvedl.

Ve středu také podle Radižurnálu Stanjura uvedl, že se dividendy z ČEZu za letošní rok opět využijí na podporu občanů v souvislosti s energetickou drahotou (psali jsme zde). „Letošní pomoc pokryly dividendy z ČEZ a stejně tak počítáme, že dividendy, které budou vyplaceny za letošní rok, stát použije na těch slíbených 50 miliard pomoci domácnostem a firmám příští rok,“ řekl Stanjura pro Radiožurnál. Valná hromada, která o vyplacení dividend za letošek rozhoduje, bude příští rok v červnu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články