Bouchá šampaňské na Hradě? Ovčáček se dárkem pyšnil ještě před svými čtyřicátinami
mluvčí jako loutka
Často se poukazuje na to, že jeho chování a vyjadřování je daleko za hranou postavení státního úředníka. Na sociálních sítích budí pravidelně kontroverze a běžně sahá k ostrým až vulgárním výrazům, za což si mnohokrát vysloužil příkrou kritiku. Někdejší novinář Jiří Ovčáček, který se narodil 13. ledna 1979, působí od konce roku 2013 jako mluvčí prezidenta Miloše Zemana a za uplynulých pět let jeho přístup k této funkci mnohokrát přitáhl pozornost.
Na své blížící se čtyřicáté narozeniny upozorňoval upozorňoval Ovčáček už v uplynulých týdnech. Ke konci loňského prosince na Twitteru uveřejnil fotografii tramvajenkového kuponu, který si zakoupil pro rok 2019 a kde je zřetelně uvedené datum narození mluvčího. Pět dní před 13. lednem se pak na sociální síti přímo podělil o jeden z dárků, které k narozeninám dostal – loutkou vyroběnou v jeho podobě.
Vtipný dárek k blížícím se narozeninám, který mi udělal velkou radost! pic.twitter.com/02e9xEZj8G
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) January 8, 2019
Drobná radost pro rok 2019. Roční tramvajenka! pic.twitter.com/b0rp6lwGMS
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) December 28, 2018
Někteří lidé tvrdí, že se Jiří Ovčáček chová spíše jako Zemanův viceprezident než mluvčí, on sám se přitom považuje za bojovníka. „Jasně jsem deklaroval, že budu pana prezidenta bránit proti útokům. V tomto směru se někteří politici mimořádně činili. To samé platí pro řadu médií. Jsem voják v první linii, kde se střílí. To je realita,“ řekl například Hospodářským novinám mluvčí, který se za Zemana postavil třeba v kauze kolem údajného citátu Ferdinanda Peroutky.
Ovčáček pochází z pražské úřednické rodiny, studoval na Arcibiskupském gymnáziu, odkud ale odešel ve třetím ročníku poté, co se vedení školy nelíbily jeho nazeleno obarvené vlasy. Po maturitě se zapsal na andragogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kterou však nedokončil. Po roce 2000 se začal věnovat žurnalistice, působil ve čtrnáctideníku radnice Prahy 10 a v září 2002 nastoupil na inzerát do komunistických Haló novin, kde nakonec strávil dva roky.
„Byly to stranické noviny, takže jsem popisoval stranické události. Není to moje výkladní skříň, ale životní zkušenost, nezříkám se jí,“ vzpomínal na často připomínaný začátek jeho profesní dráhy. Poté krátce působil v Blesku a mezi roky 2005 a 2007 pracoval pro ČSSD vedenou Jiřím Paroubkem, se kterým se ale nerozešel v nejlepším. Předtím, než nastoupil na Pražský hrad, působil Jiří Ovčáček, o kterém vznikla i divadelní hra, téměř šest let jako politický redaktor v deníku Právo.