Drogy, podvod, útok sprejem. Iráčan podezřelý ze zabití v Chemnitzu byl v podmínce

nepokoje v chemnitzu

Drogy, podvod, útok sprejem. Iráčan podezřelý ze zabití v Chemnitzu byl v podmínceAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Sdílet:

Mladý Iráčan podezřelý ze zabití pětatřicetiletého Němce v Chemnitzu (Saské Kamenici) byl v minulosti trestán mimo jiné za ublížení na zdraví. Informoval o tom deník Bild, podle něhož byl Júsif A. v podmínce. Násilná smrt Němce vyvolala ve městě nedaleko českých hranic několik protestů, na jejichž okraji se odehrály i útoky na přistěhovalce.

Dvaadvacetiletý irácký Kurd, s nímž je kvůli činu ve vazbě také o rok starší Syřan Alá S., byl za poslední dva roky dvakrát odsouzen k pokutě za držení drog. Pokutu musel platit také za podvod, poškození věci a nebezpečný zásah do silniční dopravy.

Muž, který v Německu nedostal azyl, ale kvůli situaci ve své rodné zemi prozatím mohl zůstat, si nejvyšší trest od soudu odnesl v červenci loňského roku. Za to, že několika lidem při sporu v ubytovně pro uprchlíky nastříkal do obličeje pepřový sprej, byl uznán vinným z ublížení na zdraví, za což dostal osmiměsíční trest s odkladem na dva roky.

Deník Die Welt dnes zase napsal, že Júsif A. podle svých spolubydlících pracoval šest dní v týdnu u jednoho holiče v Chemnitzu. Německé úřady ho ale vedly jako člověka bez povolání.

Do Saska přišel Iráčan v říjnu 2015 a v březnu 2017 Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) odmítl jeho žádost o azyl. Júsif A. se ale proti tomuto rozhodnutí úspěšně bránil u soudu. V novém řízení BAMF ještě nerozhodl, uvedlo dnes saské ministerstvo vnitra.

Jeho šéf Roland Wöller (CDU) při večerní debatě s občany Chemnitzu podle televizní a rozhlasové stanice MDR řekl, že dva podezřelí z podílu na zabití jsou stále na svobodě.

Čtěte také: Zatykač týkající se vraždy v Chemnitzu poslal pravici justiční úředník

Obětí nedělního násilného činu se stal Němec s kubánskými kořeny Daniel H., pro jehož rodinu asi 20 firem z Chemnitzu vybralo na 20 000 eur (515.000 korun).

Dnes se ve čtvrtmilionovém městě kvůli zabití muže koná další demonstrace pravicového uskupení Pro Chemnitz

Podle televizní a rozhlasové stanice MDR se akce nedaleko od místního fotbalového stadionu účastní více než tisícovka lidí. Dalších zhruba 550 lidí v areálu stadionu debatuje se saským premiérem Michaelem Kretschmerem (CDU) a starostkou Chemnitzu Barbarou Ludwigovou (SPD).

Kvůli napjaté situaci ve městě po nedělní vraždě pětatřicetiletého Němce panovaly obavy, že by se i dnešní protest stejně jako ty z neděle a pondělí mohl zvrhnout ve střety či útoky na přistěhovalce. Saská policie proto požádala o pomoc spolkovou policii i strážce zákona z dalších německých zemí.

Zatím se ale obavy nenaplnily a demonstrace, při níž zástupci hnutí Pro Chemnitz vystupují s projevy, se nese v poklidném duchu. Jen občas davem zazní skandování typu „My jsme národ“ nebo „Prolhaná média“. Časté jsou také požadavky na odstoupení kancléřky Angely Merkelové (CDU), s jejíž migrační politikou přítomní nesouhlasí.

Pár desítek metrů od protestu je v plném proudu dlouho dopředu naplánovaná debata saského ministerského předsedy s občany. Diskuze začala minutou ticha a krátkým vystoupením Kretschmera, který obyvatele čtvrtmilionového města vyzval, aby se postavili za demokracii a právní stát. Vyjádřil také pochopení pro demonstrace, ale nikoli pro to, když někdo zůstává i na protestu, při kterém se hajluje. Právě to se stalo během pondělní protestní akce pravicového hnutí, při které bylo zraněno na 20 osob.

Zatímco Kretschmera přijali dnes občané Chemnitzu poměrně klidně, při slovech starostky Ludwigové se publikem opakovaně neslo bučení a pískot.

Čtěte také: Nácvik na občanskou válku, kousek za českou hranicí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články