Zatykač týkající se vraždy v Chemnitzu poslal pravici justiční úředník

nepokoje v sasku

Zatykač týkající se vraždy v Chemnitzu poslal pravici justiční úředníkAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Sdílet:

Zatykač na jednoho z mužů podezřelých z vraždy pětatřicetiletého Němce v Chemnitzu (Saské Kamenici) pravicovým uskupením poslal zaměstnanec drážďanské justice. Přiznal se k tomu deníku Bild. Saské ministerstvo spravedlnosti muže postavilo mimo službu.

Zatykač tento týden na internetu zveřejnili mimo jiné zakladatel protiimigrační Pegidy Lutz Bachmann, okresní sdružení protestní Alternativy pro Německo (AfD) nebo hnutí Pro Chemnitz, které ve městě organizuje demonstrace. Saské úřady přitom nebyly schopné vysvětlit, jak se neveřejný dokument mohl dostat do rukou pravicových organizací.

Vše se vyjasnilo až dnes, kdy se devětatřicetiletý justiční úředník Daniel Zabel přiznal, že zatykač vyfotografoval a snímek poslal mimo jiné hnutí Pro Chemnitz. Chtěl prý, aby vyšla najevo pravda. Nebyl si ale podle svého vyjádření vědom toho, že by se mohl dopustit trestného činu.

Ve zveřejněném dokumentu, který byl na internetu rychle mnohokrát sdílen, byla uvedena jména dvojice podezřelých mužů z Iráku a Sýrie, svědků i příslušné soudkyně. Také v něm nechyběly podrobnosti o činu.

O případném dalším postihu úředníka rozhodne saské ministerstvo spravedlnosti poté, až skončí jeho vyšetřování. Někteří odborníci ale už teď počítají s tím, že bude muset z justice odejít.

Čtvrteční protest v Chemnitzu

Dnešní večerní protest pravicového hnutí Pro Chemnitz se zatím obešel bez problémů. Podle televizní a rozhlasové stanice MDR se ho nedaleko od místního fotbalového stadionu účastní více než tisícovka lidí. Dalších zhruba 550 lidí v areálu stadionu debatuje se saským premiérem Michaelem Kretschmerem (CDU) a starostkou Chemnitzu Barbarou Ludwigovou (SPD).

Kvůli napjaté situaci ve městě po nedělní vraždě pětatřicetiletého Němce panovaly obavy, že by se i dnešní protest stejně jako ty z neděle a pondělí mohl zvrhnout ve střety či útoky na přistěhovalce. Saská policie proto požádala o pomoc spolkovou policii i strážce zákona z dalších německých zemí.

Zatím se ale obavy nenaplnily a demonstrace, při níž zástupci hnutí Pro Chemnitz vystupují s projevy, se nese v poklidném duchu. Jen občas davem zazní skandování typu „My jsme národ“ nebo „Prolhaná média“. Časté jsou také požadavky na odstoupení kancléřky Angely Merkelové (CDU), s jejíž migrační politikou přítomní nesouhlasí.

Pár desítek metrů od protestu je v plném proudu dlouho dopředu naplánovaná debata saského ministerského předsedy s občany. Diskuze začala minutou ticha a krátkým vystoupením Kretschmera, který obyvatele čtvrtmilionového města vyzval, aby se postavili za demokracii a právní stát. Vyjádřil také pochopení pro demonstrace, ale nikoli pro to, když někdo zůstává i na protestu, při kterém se hajluje. Právě to se stalo během pondělní protestní akce pravicového hnutí, při které bylo zraněno na 20 osob.

Zatímco Kretschmera přijali dnes občané Chemnitzu poměrně klidně, při slovech starostky Ludwigové se publikem opakovaně neslo bučení a pískot.

Čtěte také: Drogy, podvod, útok sprejem. Iráčan podezřelý ze zabití v Chemnitzu byl v podmínce

V Chemnitzu se očekává další demonstrace. Část přistěhovalců se bojí chodit do města

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články