1 Boj o Prahu 1

Předvolební boj? Piráti podávají trestní oznámení na starostu Prahy 1

NOVÉ

Témata: , , , ,

Městská část Praha 1 měla přijít až o dvaapadesát milionů korun, kvůli zmanipulovanému prodeji bytů. První pražský obvod vypisuje na byty výběrová řízení, ve kterých za čtyři roky prodal na dvaašedesát bytů. Piráti mají podezření, že se některé byty prodávaly pod cenou a dostávaly je osoby napojené na úředníky a zastupitele. Starosta Praha 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) se proti obvinění ohrazuje a považuje celou záležitost za předvolební boj.

Piráti srovnávají vysoutěžené ceny s Cenovou mapou, která určuje reálné prodeje bytů v různých oblastech a v určitém období. Podle této mapy zjistili že se velká část bytů se prodávala za mnohem nižší částky, někdy až o milion korun. „Některé byty Praha 1 prodala osobám napojeným na úředníky a zastupitele. Jeden z těchto bytů například získala Michaela Šupinová, místopředsedkyně ČSSD na Praze 1, kvůli jejímž kšeftům s radnicí již Piráti podali v červnu trestní oznámení. Byt si koupila za cenu, která byla nižší než cena obvyklá o více než 2,5 milionu korun,“ uvádějí Piráti.

Z tohoto důvodu se rozhodl člen Pirátů David Bodeček podat trestní oznámení. V současné době probíhají výslechy. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký však za trestním oznámením vidí předvolební boj. „Pan Bodeček nám už rok vyhrožuje, že pokud mu ten byt prodáme, tak s tím přestane. On totiž byl v pátém výběrovém řízení a byt nedostal. Pan Bodeček podal asi šest nebo sedm trestních oznámení, takže to není nic nového. Dneska může podat trestní oznámení kdokoliv na cokoliv. Jsme ve svobodné zemi a věřím tomu, že tady máme policii a soudy, které se k právu dovedou,“ řekl pro Echo24 Oldřich Lomecký.

Mezi Lomeckým a Bodečkem panuje dlouhou dobu osobní nevraživost. Člen Pirátů neuspěl už v dubnu tohoto roku s trestním oznámením kvůli podobnému případu. Bodeček se zúčastnil výběrového řízení na odkup bytu v centru Prahy. Podal sice nejvyšší nabídku, zastupitelstvo však nakonec výběrové řízení zrušilo, protože žádná z nabídek podle něj nebyla dostatečná. Bodeček následně podal na úřad trestní oznámení a policie zahájila trestní stíhání tří osob. To následně státní zástupce pro Prahu 1 Tomáš Jarolímek zrušil jako neopodstatněné.

Starosta Prahy 1 pak následně podal na Bodečka trestní oznámení, kvůli vydírání a zločinnému spolčení. Bodečka ho totiž nařkl, že má v přátelích na Facebooku policejního vyšetřovatele, který má případ na starosti. Lomecký poté napsal, že „patří do stejné gay komunity“.

Lomecký popírá, že by současné trestní oznámení mělo své opodstatnění. „Třetí a čtvrté výběrové řízení probíhá mnoho a mnoho let. Jsou na to daná pravidla a jedná se o soutěž. Otevřené, transparentní výběrové řízení, do kterého se přihlásí celá řada zájemců a rozhoduje nejvyšší nabídka. Té nejvyšší nabídce se to poté prodá. O tom, co nám magistrát určil, tak u pátého se to zjišťuje. Zpětně zjišťovat cenu mi připadá jako pokrytectví, protože jsme prodávali byty, které byly před rekonstrukcí,“ řekl pro Echo24 Oldřich Lomecký. „Počkáme si, až policie celou věc zastaví, protože zjistí, že k žádnému trestnému činu nedošlo. Pak se k tomu vyjádřím. Podat trestní oznámení a současně to řešit v médiích je přeci nelogické. Je to jen politická propaganda,“ dodal starosta Prahy 1.

Kritika Lomeckého

Lomecký v poslední době čelí kritice kvůli omezení kol v centru Prahy. K negativním hlasům se připojila i primátorka Adriana Krnáčová, která Lomeckého vyzvala, aby našel jiný způsob jako označit zákaz vjezdu kol než bílou čárou s přeškrtnutým kolem. Podle radnice Prahy 1 ale nemá politik na značení žádný vliv. „Politici, kteří to komentují, tak by si měli uvědomit, že je potřeba dodržovat zákony a nekomentovat estetické vnímání,“ řekla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Záměr omezení kol v centru před loňskými prázdninami schválila rada městské části. Podle původních vyjádření Prahy 1 mělo omezení mířit zejména proti takzvaným motorovým koloběžkám, které se začaly po centru metropole pohybovat po zákazu vozítek segway a ohrožovat chodce. Nyní už zástupci městské části hovoří přímo o cyklistech, kteří podle nich ohrožují chodce a obyvatelé Prahy 1 si na ně pravidelně stěžují.

Kritika padla na hlavu starosty také kvůli zastavění piazzety vedle hotelu Intercontinental. Lomecký veřejně podporoval snahu o zachování piazzety. Zastupitelé ale poté přijali 16 podmínek, které navrhoval nový pražský územní plán. Jedna z připomínek také byla, aby se dalo vedle hotelu Intercontinental stavět. Pro stavbu nakonec hlasoval i Lomecký.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Lomecký chce zakázat elektrické koloběžky na Praze 1. Vyzve Ťoka

Praha 1 vyhání Bakalu z Pařížské. Neprodlouží mu pronájmy


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.