Žalobce Zeman chystá zásadní prohlášení k Čapímu hnízdu
Kauza Čapí hnízdo
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dnes odpoledne vystoupí se zásadním prohlášením ke kauze Čapí hnízdo. Doposud totiž k postupu Městského státního zastupitelství v Praze, oznámeného v pondělí, mlčel. Postup městských žalobců ale kritizovala například ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), kritika zazněla i z Unie obhájců ČR.
Pavel Zeman zatím na dotazy deníku Echo24, jak hodnotí postup městských žalobců a zda je dle něj postup standardní, neodpověděl. „Pan nejvyšší státní zástupce s dovolením prozatím vaše dotazy ponechá bez komentáře. K celé situaci se hodlá vyjádřit na tiskovém brífinku, který plánujeme na dnešních 14:00,“ uvedl ve středu dopoledne mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý.
V kauze Čapího hnízda čelí návrhu policie na podání obžaloby premiér Andrej Babiš (ANO), ten vinu dlouhodobě odmítá, kauza je dle něj účelová.
Městské státní zastupitelství v Praze v pondělí uvedlo, že dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch ve věci změnil právní názor a že jeho nadřízený nyní zjišťuje, zda je změna zákonná a důvodná. Další detaily neuvedlo, pouze mluvčí městských žalobců Aleš Cimbala potvrdil, že obvinění jsou i nadále trestně stíháni.
Co nakonec Zeman řekl, najdete zde a zde
Na tento postup reagovala i Unie státních zástupců. Státní zástupce, který shledal důvodným zahájení trestního stíhání v kauze Čapího hnízda a řešil případ čtyři roky, by měl vysvětlit okolnosti, jež ho vedly k vydání aktuálního rozhodnutí, uvedla unie v pondělí. Zároveň ale sdělila, že o obsahu rozhodnutí nemá žádné informace.
Nyní má tedy rozhodnutí o kauze, které zatím není konečné, na stole městský státní žalobce Martin Erazím. Do případu Čapího hnízda ale může zasáhnout i nejvyšší státní zástupce Zeman. Například v případě, že by se Městské státní zastupitelství v Praze rozhodlo zrušit trestní stíhání v kauze obviněných, může trestní stíhání obnovit.
„Obecně platí, že státní zástupce je povinen každé usnesení o zastavení trestního stíhání předložit Nejvyššímu státnímu zastupitelství k přezkumu. V prvé řadě je nutné, aby se jednalo o konečné a pravomocné rozhodnutí. Potom podle trestního řádu nejvyšší státní zástupce taková rozhodnutí přezkoumá a může využít svého kasačního oprávnění a nezákonné usnesení zrušit,“ uvedl pro Echo24 mluvčí už dříve mluví NSZ Petr Malý.