1 Aféra Červeného kříže

Skandál Červeného kříže. Desítky zaměstnanců platily za sexuální služby

, NOVÉ

Témata: ,

Mezinárodní výbor humanitární organizace Červený kříž oznámil, že 21 jeho pracovníků muselo v posledních třech letech opustit svůj post kvůli tomu, že si „objednávali sexuální služby“. Všech jednadvacet obžalovaných dostalo výpověď nebo rezignovalo. Odhalení přichází po nedávné vlně obvinění, podle nichž v sektoru organizací poskytujících pomoc roste ze strany jejich zaměstnanců počet případů sexuálního zneužití. Na případ upozornil server BBC.

„Byl to těžký, ale důležitý den,“ řekl o rozhodnutí generální ředitel výboru Yves Daccord. Podle něj to byla právě nedávná hlášení o sexuálních deliktech v humanitárních organizacích, která donutila firmu se sídlem v Ženevě provést interní šetření. „Dal jsem svým týmům za úkol projít všechna data ohledně sexuálních provinění, která máme k dispozici, a mohu vám říci, že od roku 2015 jsme zaznamenali 21 zaměstnanců, kteří byli buď propuštěni za to, že si platili za sexuální služby, anebo rezignovali,“ prohlásil. Společnost ve svém kodexu z roku 2006 objednávání sexuálních služeb vysloveně zakazuje.

U dalších dvou uchazečů o práci organizace zjistila podezření z takového chování, a tak je rovnou odmítla, řekl Daccord. Ten především lituje, že Červený kříž, pro nějž po celém světě pracuje na 17 tisíc lidí, s incidenty nenaložil správně a že jim lépe nepředcházel.

Humanitární organizace se ocitly v hledáčku médií poté, co deník The Times na začátku února rozpoutal kauzu britské pobočky charitativní organizace Oxfam. Ta měla krýt sexuální delikty svých pracovníků při misi na Haiti. K podobnému pochybení se byla nucena doznat agentura Plan International, zaměřující se na pomoc dětem. Nedávno potvrdila šest případů, při nichž došlo k sexuálnímu zneužití dětí, a to přímo jejími zaměstnanci nebo spolupracovníky.

Čtěte také: Zástupkyně šéfa charity Oxfam rezignovala kvůli aféře s prostitutkami na Haiti

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.