Babiš odmítl Hřibovy požadavky ohledně vládní čtvrti v Letňanech
úřednické ghetto?
Vznikne vládní čtvrť v Letňanech? Premiér Andrej Babiš dle svých slov nemůže akceptovat seznam podmínek primátora Zdeňka Hřiba. „Je zjevné, že Vaše požadavky výrazně převyšují hodnotu pozemků, o které stát projevil zájem v lokalitě Letňan,“ napsal Babiš v dopise primátorovi, který má Echo24 k dispozici. Praha ústy primátora Zdeňka Hřiba za pozemky v Letňanech požaduje dokončení městského okruhu za 60 miliard, kasárny v Karlíně a areál Nemocnice na Bulovce.
„Mezi základní povinnosti, podle zákona o majetku státu, patří povinnost státních institucí počínat si tak, aby svým jednáním majetek nepoškozovaly a nedůvodně nesnižovaly jeho rozsah a hodnotu anebo výnos z tohoto majetku. Pokud by stát v plném rozsahu vyhověl všem Vašim požadavkům, znamenalo by to porušení platné právní úpravy. Jistě pochopíte, že to nemohu akceptovat,“ napsal Babiš primátorovi.
Primátor Hřib je však přesvědčený, že by se o porušení zákona nejednalo. „Rád bych upozornil, že ve věci nakládání s majetkem státu v žádném případě nechceme porušovat zákon. Porovnávání cen předmětných nemovitostí však není vůbec relevantní. Zákon o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích jasně říká, že bezúplatně lze hmotnou věc převést pouze ve veřejném zájmu,“ uvedl Hřib pro Echo24.
„Je přitom nepochybné, že snížení nákladů na pronájem budovy magistrátu jednoznačně ve veřejném zájmu je. K bezúplatným převodům majetku mezi Prahou a státem ostatně v minulosti již došlo, například v případě hasičárny v Argentinské ulici, kterou město převedlo bezúplatně na stát,“ dodal.
Babiš chce však nadále jednat o jednotlivých požadavcích. Je ochoten připustit směnu pozemků v Letňanech za majetek v areálu Karlínských kasáren. O požadavku na financování vnitřního městského okruhu je Babiš podle dopisu ochoten jednat.
Dopis se však nevěnuje dalšímu požadavku Prahy. Tím je seznam a představa budoucího využití budov, které chce Babiš v centru vyklidit. „Již na našem prvním setkání jsem žádal o zaslání seznamu a parametrů budov, které stát hodlá vyklidit v důsledku stěhování. Tento seznam jsme bohužel stále neobdrželi a tím pádem nejsme schopni posoudit dopady stěhovaní úřadů na chod a rozvoj hlavního města. U každé budovy potřebujeme znát její rozlohu, kolik úředníků by se z ní mělo vystěhovat, její náklady na provoz a náklady na pronájem, popřípadě odhadovou cenu za prodej. Též potřebujeme znát záměr budoucího využití každé vyklizené budovy, náklady a zdroj financování jejich případné adaptace,“ uvedl Hřib pro Echo24.
Primátor se chce vyvarovat chyb, které v minulosti udělal jeho předchůdce Pavel Bém: „Jsem přesvědčen, že je v nejlepším zájmu dalšího rozvoje hlavního města Prahy seznámit se s podrobnými skutečnostmi, které jsou pro nás zásadně důležité a podstatné v dalším rozhodování. Určitě nikdo nechce, aby tato akce dopadla podobně neslavně, jako někdejší plán primátora Pavla Béma na sestěhování úředníků magistrátu na jedno místo. Část vyklizených budov dodnes zeje prázdnotou a namísto úspor to je ve výsledku ještě dražší.“